Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дизайнери от 20 страни на Sofia Design Week

Проектът „Alphapretation Bulgaria” представи погледа на млади артисти върху българската азбука.
Снимка: Мария Пеева
Над 100 събития в 50 места, 150 дизайнери от 20 държави, 8 дни интензивна културна програма, изпълнена с изложби, презентации, лекции, прожекции, дискусии и работилници – това е само част от сухата статистика на четвъртото издание на Sofia Design Week (1-8 юни). Организаторите от списание „Едно” за пореден път ни срещнаха с едни от най-известните имена на световната визуална култура. Тазгодишното издание бе посветено на темата в „В контекст”.

© Снимка: Мария Пеева

Музеят на дизайна „Витра” показа 100 миниатюри на класически столове в мащаб 1:6.

На разходка в миналото ни покани Музеят на дизайна „Витра” – Германия чрез изложба, посветена на мебел, превърнала се в неизменна част от ежедневието ни – стола. Посетителите на Софийската градска художествена галерия се насладиха на миниатюри на 100 класически стола, които ясно показват тенденциите през различните епохи.

Столът, съчетал в себе си противоречия като здравина-лекота и красота-удобство, вълнува въображението на един талантлив български дизайнер – Константин Ачков. Специално за фестивала той представи своите мебели-скулптури, които чуждестранни критици определят като произведения на границата между изкуството и дизайна:

© Снимка: Мария Пеева

Константин Ачков представи своите пъзели-мебели.

Нещата, върху които работя повече от две години, са пъзели-мебели, които са възможни благодарение на новите технологии, т.е. специален робот разкроява отделните елементи – каза той за Радио България. – Същевременно те се сглобяват без никакви традиционни свързващи елементи като пирони, винтове или лепила. Това е уникален дизайн в чист вид, който в момента е в процес на патентоване.

Макар и традиционно българинът да се отнася с недоверие към новите интериорни решения, според Константин Ачков в последните години се наблюдава отваряне към модерния дизайн.

В многообразието от изложби и презентации се усещаше един общ световен проблем – постепенното изчерпване на природните ресурси. Днес дизайнерите са насочват не към масово производство, а по-скоро към преосмисляне на вече съществуващите обекти и използване на нестандартни екологични решения. На тази тема бе посветена и изложбата на младата французойка Ариан Прин. Завършила магистратура по продуктов дизайн в Кралския колеж по изкуствата в Лондон, тя претворява смелите си идеи със средствата на дизайна. По време на фестивала Ариан изкуши посетителите сами да станат артисти, изработвайки собствени екологични моливи. Те са част от проекта й „Оттук дотук” Как дизайнът може да влияе на околната среда? Ето какво сподели самата Ариан:

© Снимка: Мария Пеева

Ариан Прин покани посетителите сами да изработят екологични моливи.

За мен дизайнът не е само създаване на нови обекти. Повече ме вълнува самият процес на изработване на продукта. Аз отивам на определено място, анализирам културата и нуждите на общността, след което предлагам решения. Така направих и с моя проект с моливите, като създадох специална технология и машина за изработката им, използвайки отпадъчни материали от работилниците на колежа. Мисля, че всички осъзнаваме проблемите с околната среда, пред които сме изправени. Според мен е прогресивно да се мисли по различен начин за тях. Не бих казала, че моите моливи ще решат проблема, но чрез тях аз разказвам една история на хората, запознавам ги с решения, които могат да бъдат приложени за един по-екологичен начин на живот.

© Снимка: Мария Пеева

Sofia Design Week отдели специално внимание на децата, които творяха с природни материали.

Sofia Design Week посвети серия от събития на децата, които, заедно със своите родители, изработваха играчки от естествени материи, готвеха, рисуваха с природни материали. Фестивалът даде шанс и на млади дизайнери да направят първи стъпки в професионалната сфера. Студенти от специалност „инженерен дизайн” на Лесотехническия университет в София имаха шанс да творят с помощта на възобновяеми източници под менторството на един от най-известните австрийски дизайнери – Томас Файхтнер. Чанта за лаптоп, трансформираща се в стол; маса, под която растат свежи подправки; лампион от дъна на бутилки – това са само част от проектите, изработени по време на работилницата. Един от тях обаче бе отличен с първа награда – стол-кошче. Подробности от Мариела Колева, която е от екипа на отличения проект:

© Снимка: Мария Пеева

Отборът на Мариела Колева бе отличен за нестандартната им идея за стол-кошче.

Работилницата беше по темата „В контекст – еко дизайн” и за три дни трябваше да измислим продукт или мебел. Моят отбор реши да работи по идеята за столче-табуретка. То играе ролята на преса за хартия, която се мачка от тежестта на тялото. Когато столът се препълни, образуваният цилиндър от хартия също може да се ползва като табуретка. Проектът ни е в подкрепа на разделното изхвърляне на отпадъци. Това на практика е първият етап от рециклирането на хартията – балирането.
По публикацията работи: Мария Пеева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Кадър от „Идва есента“

Музиката е на фокус в Киномания – най-старата филмова панорама у нас

Тази вечер, 13 ноември, в Зала 1 на НДК в София започва 38-ото издание на Киномания. Началото на кинопанорамата ще бъде дадено с най-новия игрален филм на режисьора Милко Лазаров "Стадото”, чиято световна премиера беше преди месец в Лондон, в..

публикувано на 13.11.24 в 10:10

БНР пита: Кои са българските посланици на културата на 2024 г.?

Инициативата на програма "Христо Ботев" на БНР, започнала през 2021 г., се фокусира върху постиженията на писатели, поети, драматурзи, художници, музиканти, актьори, композитори, кинодейци и представители на българското танцово изкуство, чието..

публикувано на 11.11.24 в 20:05

Графити в Благоевград напомнят 20-годишната ни история в НАТО

Преди дни в Благоевград беше представен цветен графити-стенопис, създаден във връзка със 20-ата годишнина от членството на страната ни в НАТО. Стрийт-арт творбата може да се види на   ул. "Славянска" №65 и е реализирана с подкрепата на..

публикувано на 10.11.24 в 08:05