„Народната ви музика е специфична, много богата на мелодии и ритми. Никъде няма толкова неравноделни размери както в България. За нас те са трудност, но и интерес, затова в Дания студентите учат българските ритми като феномен в музикалния свят” - това казва Симон Лойнбах, датчанин и кавалджия, учил при майстора ни Стоян Величков. Следващите музикални изпълнения са потвърждение на неговите думи.
Ще чуете северняшкия танц „Прескачанка” и инструменталната група от село Осенец, Разградско, Милка Пановска от Борован, Врачанско с групата на Цвятко Благоев, шопската певица Славка Стоянова и „Пиле пищи ю горица”, странджанският певец Тома Янчев и песента „Минда босиляк сееше”, запис от събора в Граматиково 1960 г. Родопска песен звучи с гласа на Файка Сиракулева от Златоград. Фолклорната ни разходка завършва в Тракия с изпълнение на кларинетиста Георги Коев от Мало Конаре, Пазарджишко.
Празник под знака на омайната гурковска роза ще се състои днес в едноименния град. Чрез него общината ще изрази признателност към усърдието на розопроизводителите, които поддържат визитната картичка на района. “ Маслодайната роза се разцъфтя по-рано..
Уъркшоп по бродиране на българска шевица ще се проведе в сградата на посолството на България в Япония на 19 май , а крайният срок за записване за участие в мероприятието е 16 май . За това съобщават от дипломатическата ни мисия в Токио...
Кулинарен фестивал ще представи автентични ястия от плевенския край. Той се открива днес на централния площад “Възраждане” и е част от програмата за празника на Плевен – 15 май. Организатори на “Вкусни плевенски гозби” са гражданската инициатива..