Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фолклорна разходка

Снимка: архив

„Народната ви музика е специфична, много богата на мелодии и ритми. Никъде няма толкова неравноделни размери както в България. За нас те са трудност, но и интерес, затова в Дания студентите учат българските ритми като феномен в музикалния свят” - това казва Симон Лойнбах, датчанин и кавалджия, учил при майстора ни Стоян Величков. Следващите музикални изпълнения са потвърждение на неговите думи.

Ще чуете северняшкия танц „Прескачанка” и инструменталната група от село Осенец, Разградско, Милка Пановска от Борован, Врачанско с групата на Цвятко Благоев, шопската певица Славка Стоянова  и „Пиле пищи ю горица”, странджанският певец Тома Янчев и песента „Минда босиляк сееше”, запис от събора в Граматиково 1960 г. Родопска песен звучи с гласа на Файка Сиракулева от Златоград. Фолклорната ни разходка завършва в Тракия с изпълнение на кларинетиста Георги Коев от Мало Конаре, Пазарджишко.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Елмалъ баба теке

Дервиши по нашите земи - легенди и мистерии витаят около текето на село Биволяне

Според османски документи  край днешното село Биволяне в община Момчилград са живели над 500 дервиши , които са се обучавали в Елмалъ баба теке. Някога религиозният център се славел кат о най-голямото средище на дервишите в тази част на..

публикувано на 26.06.24 в 09:15

На Еньовден билките и водата добиват магична сила

Рано сутрин момците и момите се събират на поляните, за да могат да играят със слънцето. "Смята се, че тогава слънцето играе, защото е най-дългото слънцестоене в годината" – това е най-важното, което трябва да знаем за Еньовден според осемгодишния..

публикувано на 24.06.24 в 04:30
Снимка: Регионален етнографски музей – Пловдив

Пловдив кани любителите на позабравени занаяти в Етнографския си музей

Регионален етнографски музей в Пловдив отваря врати за XVІ-то издание на Седмицата на традиционните занаяти, съобщават организаторите от музея. Откриването е на Еньовден (24 юни), почитан в народната ни традиция като ден на билките и лечението..

публикувано на 23.06.24 в 10:10