„Народната ви музика е специфична, много богата на мелодии и ритми. Никъде няма толкова неравноделни размери както в България. За нас те са трудност, но и интерес, затова в Дания студентите учат българските ритми като феномен в музикалния свят” - това казва Симон Лойнбах, датчанин и кавалджия, учил при майстора ни Стоян Величков. Следващите музикални изпълнения са потвърждение на неговите думи.
Ще чуете северняшкия танц „Прескачанка” и инструменталната група от село Осенец, Разградско, Милка Пановска от Борован, Врачанско с групата на Цвятко Благоев, шопската певица Славка Стоянова и „Пиле пищи ю горица”, странджанският певец Тома Янчев и песента „Минда босиляк сееше”, запис от събора в Граматиково 1960 г. Родопска песен звучи с гласа на Файка Сиракулева от Златоград. Фолклорната ни разходка завършва в Тракия с изпълнение на кларинетиста Георги Коев от Мало Конаре, Пазарджишко.
На 3 август 2024 г. на площада в село Пелевун, община Ивайловград, се провежда първият по рода си Празник на траханата в България. Събитието, свързано с родовата памет, кодирана в традиционната българска храна като дар от природата, е по идея на..
Изделия, изработени от вълна, вдъхват усещането за вътрешен уют и топлина в посетителите на пловдивския Регионален етнографски музей, връщайки ги във времена, когато номадите прекосявали просторни територии със своите стада. И тъй като никъде не се..
Хага, град в Южната част на Нидерландия, административен център и място, където живее и работи кралицата… Едва ли някой свързва този град с българския фолклор и традиции. Факт е обаче, че в Хага интересът към българските хора, ръченици и въобще..