От уредничката му Светла Терзийска научаваме, че първата ски надпревара в района се случила през зимата на 1929 г. Тогава група навитаци се уговорили да се състезават по една от заснежените и доста стръмни улички на градчето. Въодушевлението им било заразително и през следващите години все повече чепеларци се посвещават на тънкостите на снежния спорт. Най-старият експонат в сбирката буди удивление и… умиление. Става дума за примитивни и доста грубовати дървени ски от 1934 г.
„Тези ски са правени в работилница, те не са фабрично производство – обяснява г-жа Терзийска. Тогава не е имало откъде да си купиш подобно оборудване и в града започва ръчното му производство. Това обаче се оказва много трудно, тъй като за целта са употребявани дъги от бъчви. Някои пък използвали прави дъски, като ги преварявали и после ги поставяли в специален калъф, за да се получи характерната извивка на ската. А иначе фабричното им производство у нас стартира през 1961 със създаване на цех за ски бегачки.”
През 80-те години на миналия век Чепеларе се сдобива с фабрика за ски, която залива европейските пазари с продукция made in BG. А от няколко години утвърдилото се като най-голямото предприятие за ски на Балканите, изработва оборудване по лиценз на световноизвестната австрийска марка Atomic. Нейните собственици изнесоха почти цялото си производство на австрийски обувки в родопското градче, известно със своите ски състезатели. За тях научаваме от богатия снимков материал на експозицията.
Наред с Екатерина Дафовска, превърнала се в емблема на Чепеларе, се запознаваме с постиженията на още 10-ина именити наши скиори, родени в района на родопския град. Сред тях е и състезателката по ски бягане Кръстана Стоева, постигнала първото за България високо постижение на зимната олимпиада в Скуо Валей, САЩ, през 1960 г. Няма съмнение, че чепеларци притежават характерния за шампионите спортен дух, дързост и устрем към победата. Но едва ли щяха да реализират пълноценно тези си качества, ако не живееха в това облагодетелствано от природата кътче, предлагащо чудесни условия за зимни спортове. От тези възможности се възползват и гостите на скътаното в полите на планината градче, за които Чепеларе се е превърнало в символ на ски спорта и на олимпийската слава.
Материалът е изготвен със съдействието на Проект на Областна администрация – Смолян по Програма за Европейско териториално сътрудничество „Гърция–България 2007–2013".
Снимки: Венета Николова
Родопската община Лъки работи по изграждането на нова екопътека, която ще води до емблематичния връх Станчов Камък , който е част от Переликско-Преспанския дял на Западните Родопи, научаваме от сайта bgtourism.bg. Върхът е с височина 1299 м и..
Изоставеният паметник на вр. Бузлуджа се превърна в истинска знаменитост в Instagram, заемайки 10-то място в класацията на най-посещаваните изоставени сгради в света. Данните на авторитетната застрахователна компания Алън Боусел Груп (Alan..
Там където лъчите на изгрева докосват най-рано българската земя, забавната игра петанк и морето си дават среща. И точно там, вече двадесет години, приятелите на прочутия спорт с метални топки се събират на международен турнир. Всички те са привлечени..
Старият влек в село Говедарци, община Самоков предстои да бъде модернизиран като четириседалков лифт с капацитет от 1520 души на час. Подобно предложение..