Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хераклея Синтика – древният град, свързващ природа и наука

10
Снимка: Исторически музей – Петрич

"Хераклея Синтика е природно и научно наследство от световна величина!" – подчертава Катя Стоянова, директор на Историческия музей в Петрич и ръководител на проекта "Реставрация, консервация, опазване, популяризиране и развитие на архитектурните обекти от античния град Хераклея Синтика".

Катя Стоянова
Елинистичният град, който миналата година привлече световното внимание с откриването на статуята на един от наследниците на Октавиан Август – основателя на Римската империя, днес се утвърждава като средище на културата, изкуството и образованието. Наред с това, той се превръща и в център за опазване на биоразнообразието в региона. Всичко това е обединено под мотото: "Културни диалози с природата, културата и хората" – част от мащабния проект за съживяване на древния град.


"Живеем на място, където е концентрирано културно наследство с изключително висока стойност и същевременно природата ни е дала даденост, която няма как да подминем. Нашите усилия са да обединим и двете богатства. Мястото винаги е било обект на научни изследвания – имаме редки видове птици, змии и костенурки, както и специфични растения. Обединихме административната работа по тяхното изследване с творческия процес, за да популяризираме богатството от биоразнообразие в района и вече се вижда, че за хората е удоволствие да слушат, гледат и говорят за животните и растенията, които са тук."


Катя Стоянова разказва, че заедно с екип от биолози организират изложби, описват растителните и животинските видове и подготвят обучителни модули за деца и възрастни.

"Стараем се да работим с местните училища и всички културни и образователни институции. Целта е учениците да разискват актуални теми, да дават предложения за решаването на проблемите, а творческата част да бъде преплетена с образователна и възпитателна – изграждащи отговорни личности. Направихме и няколко изложби в културни институции в чужбина – в Будапеща през февруари, където местната българска общност се запозна с Хераклея Синтика и прояви изключителен интерес. По тяхна инициатива проведохме още една лекция, а с директора на Културния институт и представители на посолството обсъдихме бъдещи инициативи с българските училища там. По-късно представихме изложбата "Тайни и загадки от Хераклея Синтика" и в Словакия – не само пред българската общност, но и пред местната публика. Така положихме първите крачки, за да могат хората извън пределите на България да се срещнат с Хераклея. Вероятно в края на годината ще направим представяне и във Варшава.".


Интересът към древния град все повече се засилва, убедена е Катя Стоянова. И допълва, че броят на посетителите значително е нараснал.


"Миналия месец имахме мексиканци, посетители от Виетнам, хора от цяла Европа, разбира се, но и много американци, няколко представители от Япония, както и от Южна Америка. Посещенията не са организирани, а индивидуални, но чужденците все повече започват да припознават Хераклея Синтика и да научават за този обект. Разбира се, всичко това се дължи и на широката реклама и популяризиране, което правим съвместно с платформата на проф. Людмил Вагалински – ръководител на разкопките, и на медиите, за което им благодарим. Защото хората вече припознават Хераклея Синтика като място на богато културно наследство, заради което за България се говори с добро " – каза в заключение Катя Стоянова.


За летния сезон древният град ще се превърне в сцена на музиканти, а на 26-ти юли интерактивният спектакъл "Мистерия Синтика", с помощта на звук, светлина и хореография,  ще пресъздаде тракийските вярвания и обичаи. За най-малките са подготвени архитектурни работилници, където те ще могат да се проявят като истински археолози под ръководството на самия проф. Вагалински.

Снимки: Исторически музей – Петрич

По публикацията работи: Иван Петров

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

На глътка разстояние – винените маршрути на Североизтока

Ако си мислите, че Североизточна България е само плодородни житници и равнини, е време да зареете поглед към лозовите насаждения, които се простират на хиляди декари в района. Тук виното е част от ежедневието и културата на хората. Данните са..

публикувано на 16.07.25 в 11:45

Необичаен подводен парк привлича гмуркачи край остров Света Анастасия

В акваторията на остров Св. Анастасия се разгръща фееричен спектакъл: на 18 метра под повърхността на Черно море се извисява православен параклис , а срещу него е паркирала съветска "Чайка"  с хромирани решетки. В непосредствена близост пък..

публикувано на 10.07.25 в 10:10

Уют под звездите – глемпингът е новата форма на бягство от града

Те се появяват на най-необичайните места –  високо в планината или на морския бряг, под короните на дърветата или направо под звездното небе. Става дума за едно сравнително ново явление в българския туризъм – т.нар. глемпинги. Терминът идва от..

публикувано на 02.07.25 в 13:05