Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Блокадата на българско-турската граница приключи

| обновено на 13.02.14 в 12:04
Снимка: БГНЕС
На граничния пункт "Капитан Андреево" опашката от тирове е около 15 километра, въпреки че в полунощ падна блокадата. Досега към Турция са преминали близо 300 тира, а в посока България - 150. Трафикът за автомобили и автобуси е нормален. Това стана, след като България се съгласи да отпусне 100 000 разрешителни за турските превозвачи. За компромиса съобщи вицепремиерът Даниела Бобева пред БНТ:

Още тази нощ ние ще предоставим половината от предварителната квота разрешения на турската страна, като очакваме от тях незабавно да отворят границата. Те имат 10 000 разрешения, които стигат поне за един месец да бъде отворен трафикът и да работи дори и без тези половин около 100 хиляди, които ние ще им предоставим, тоест всяко забавяне, всяка минута забавяне на отварянето на границата, след като ние днес през нощта предоставим разрешенията, българското правителство не може да носи отговорност за това.


Транспортните министри на България и Турция ще се срещнат в идния понеделник, за да намерят трайно решение на кризата, каза заместник-министърът Антон Гинев от ГКПП "Капитан Андреево" пред кореспондента на БНР Дора Атанасова:

Ще искаме и преразглеждане на разрешителните за трета страна, ще искаме отпадане на фактурата като превозен документ и ще искаме и промяна на времевото ограничение за движение на български камиони
.

От страна на българските превозвачи ще има предложение на срещата в Анкара да се договори разрешителните да отпаднат и за двете страни, каза в предаването "Преди всички" Тодор Ингилизов - един от превозвачите, блокирали границата.

Ако срещата на 17-и февруари не е успешна, границата ще бъде блокирана веднага. Всички хора са в готовност, категоричен е Ингилизов.

С отстъпката от българска страна да се дадат повече разрешителни на Турция, не се решава проблемът, коментира депутатът от ГЕРБ и член на транспортната комисия в НС Иван Вълков:

От месец юни насам няколко пъти алармираме и задаваме парламентарни питания по темата. Това не е първата криза, която става между България и Турция, просто начинът, по който се действа, е силов от страна на Турция. Смятам, че доста по-рано трябваше да се седне на масата на преговорите на по-високо ниво.

Според него причина за проблема е, че няма постоянна група, която да работи по този въпрос. Той смята, че трябва да се намери начин за по-дългосрочно споразумение между двете страни.

Принципното решение в един по-дълъг период от време ще има и нашата подкрепа, заяви Иван Вълков.

Преминаването през граничния пункт "Лесово" тази сутрин е безпроблемно, но колоната остава около 7-8 км. Очаква се днес към границата да тръгнат и камионите, които през последните дни стояха на паркинзи между Петолъчката и Елхово. От турска страна камионите също се обработват без забавяне. За пълното нормализиране на ситуацията ще са необходими два-три дни. След 10-дневна блокада на турско-иракската и грузинската граница български превозвачи са влезли в Турция и в момента пътуват към България.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!