През април миналата година беше дадено началото на едногодишния българо-сръбски проект SPIRIT – „Стара планина – вдъхновение за селски и междукултурен туризъм”. Финалът на проекта беше поставен в началото на седмицата във Вършец. На 24 март там се подписа двустранно споразумение за сътрудничество в областта на културата и туризма между кметовете на българския град и Община Сврлиг (Сърбия). А вчера беше организирана конференция на тема „Западна Стара планина – една различна и непозната туристическа дестинация”, в която взеха участие повече от 30 сръбски гости и още толкова наши сънародници, ангажирани с проекта и темата за културния туризъм. Координатора на проекта SPIRIT от българска страна Мариана Асенова от Фондация „За нова култура”, разказа повече за постигнатото през последните 12 месеца в рамките на проекта и какво да очакваме да се случи в областта на културния туризъм в Стара планина след него.
В скътаното сред склоновете на Източните Родопи село Пчеларово разказват предание, че в района виреели вековни дъбови гори и орехови дървета, в чийто хралупи се въдели диви пчели. Пчеларството е отколешен поминък на хората, за което говори и самото..
По разнообразие на птици страната ни заема едно от челните места в Европа и попада в ТОП 5 на дестинациите за т.нар. бърдуочинг или орнитологичен туризъм на Стария континент, научаваме от разговора ни с д-р Георги Герджиков, който от години развежда..
Скалните венци, надвесени над река Русенски Лом и нейните притоци Бели, Черни и Мали Лом са магнит за природолюбители и търсачи на висок адреналин. Целият район е известен като Поломието или „Планина под равнината“. В течение на хилядолетията тук реките..