„Директно от Париж” се нарича изложбата, открита на 15 април в галерия „Средец” на Министерството на културата. В нея са събрани творби на известния художник и скулптор Боян Райнов, син на не по-малко прочутия български интелектуалец проф.Николай Райнов – художник, писател, преводач, теоретик на изкуството. Съдбата на Боян Райнов е белязана от успехи, но и от голяма драма – плод на Студената война. През 1946 година той и съпругата му (също скулптор), заминават за Париж. Там се ражда и дъщеря им – Диана-Мария. „Бях на четири годинки, когато се наложи майка ми да пътува за България, взе и мене. След това нея не я пуснаха обратно и ние останахме в София” – разказва в интервю за Радио България Диана-Мария Райнова. Тя вижда отново баща си едва през 1978 г.
„Той е изключителна личност. Както казва моята дъщеря, „дядо ми е майстор на обичта” – продължава Диана Райнова. – Отворен към всички хора, домът му – също. За разлика от някои французи, при него всеки можеше да влезе, да разкаже мъката си или радостта си. Това пък му даваше вдъхновение за неговото творчество. Много топъл, много мъдър човек.”
След демократичните промени у нас, в София два пъти се организират изложби с негови скулптури. Сега, в галерия „Средец”, освен пластики, могат да се видят непоказвани негови рисунки с туш, перо, темпера и акварел, литографии, илюстрации. Той е бил приятел с прочутия поет Рене Шар, илюстрирал е негови книги. Илюстрира и книгата „Красавиците и зверовете”. За Боян Райнов пишат известни изкуствоведи и критици. Движел се е във френския елит, имал е щастието да бъде оценен. Рисунките му за книги са запазени, включително и такива от първата му изложба в Париж по „Красавиците и зверовете”. Какво от неговите творби остава във Франция?
Снимки: Венета Павлова
Петима бивши студенти в класа на проф. Андрей Даниел се събират на рождения му ден, за да продължат някога започнат разговор в 51-во ателие на Националната художествена академия. Обградени от картините си, те не просто отдават почит на своя любим..
Каква би била мотивацията във време на политически кризи, войни, мигрантски натиск и неясно бъдеще, да мечтаеш за единен Европейски университет за кино и медии? Една образована и културна нация е много по-трудно манипулируема и по-устойчива на..
През последните години сътрудничеството между българското и албанското кино се засилва. Албанските продукции все повече намират място на български фестивали и обратното. Това показва нарастващото артистично взаимодействие между двете страни, което носи..
С пиесата "Розенкранц и Гилденстерн са мъртви" младият Боян Крачолов - един от най-интересните съвременни български театрални режисьори, дебютира на..
Първото голямо балетно събитие от празничната юбилейна програма, посветена на 100-годишнината на Старозагорската опера, е премиера "Парижки нощи" по..
Вицепрезидентът Илияна Йотова днес е на посещение във френския град Грас по покана на кмета Жером Вио и на тамошната културна асоциация "Център за..