Когато едно увлечение прерасне в осъзната любов и осмисля търсенията и изявите в артистичната кариера на изпълнителя – това е щастлив път. По него върви флейтистът Димитър Маринкев, защото следва своето вдъхновение – старинната музика. Интерес към нея проявява още като ученик. След музикалното училище, постъпва в Академията и тогава идва мечтаната възможност. Взима участие в майсторски клас при холандския преподавател Мариолайн ван Роон, след което заминава да учи в Консерваторията в Енсхеде – Холандия.
Фактът, че толкова дълбоко е потънал в тънкостите на тази музика се усеща на неговите концерти. Флейтата му пее, с лекота изпълнява така характерните орнаментирани виртуозни пасажи и отнася слушателя в други светове.
Любовта към старинната музика на Димитър Маринкев е и в основата на концертите, които той организираше, заедно със своя съученик от Консерваторията в Амстердам, финландеца – Аапо Хакинен (клавесин). Идеята им да представят на българската публика малък бароков фестивал, среща подкрепата на Финландското посолство у нас. Годината е 2005-а. Концертите се провеждат в католическата катедрала „Св. Йосиф” в София с участието на финландски музиканти, специализирали в тази област. С второто издание фестивалът се превръща в събитие. На него гостуват известният бароков цигулар Рикардо Минази, Людовико Минази – бароково виолончело, прекрасното сопрано Алена Данчева и др. В рамките му се провежда и Майсторски клас за барокови инструменти. След това идеята е поета от колеги на Димитър Маринкев. „Моите първоначални романтични опити се развиха” – казва днес флейтистът и се радва на успеха на фестивала „Изкуството на барока”, вече традиционен за културния ни афиш.
На 9 ноември една от залите на Фолклорния ансамбъл "Тракия" в гр. Пловдив ще събере млади таланти за традиционния майсторски клас "С песните на Кичка Савова". Събитието се организира от фондация "Кичка Савова ", чийто председател е Стефка Здравкова,..
Излезе първата „Книга на песните на ЕС“ (The EU Songbook), която съдържа по 6 песни от всяка от 27-те страни членки на ЕС и химна на общността "Ода на радостта", предава БТА. Песенният сборник е датски проект с нестопанска цел и няма финансови връзки..
От трийсет години цигуларката Искрена Йорданова живее в Лисабон. Всичко, което прави като музикант, е свързано с бароковата музика. Посвещава голяма част от времето си на откривателството на старинни ръкописи, на които вдъхва нов живот със своя..
Младият певец Тодор Гаджалов представя новата си авторска песен "Заключена врата". Тя е вдъхновена от борбата на всеки човек със собствените му..