Когато едно увлечение прерасне в осъзната любов и осмисля търсенията и изявите в артистичната кариера на изпълнителя – това е щастлив път. По него върви флейтистът Димитър Маринкев, защото следва своето вдъхновение – старинната музика. Интерес към нея проявява още като ученик. След музикалното училище, постъпва в Академията и тогава идва мечтаната възможност. Взима участие в майсторски клас при холандския преподавател Мариолайн ван Роон, след което заминава да учи в Консерваторията в Енсхеде – Холандия.
Фактът, че толкова дълбоко е потънал в тънкостите на тази музика се усеща на неговите концерти. Флейтата му пее, с лекота изпълнява така характерните орнаментирани виртуозни пасажи и отнася слушателя в други светове.
Любовта към старинната музика на Димитър Маринкев е и в основата на концертите, които той организираше, заедно със своя съученик от Консерваторията в Амстердам, финландеца – Аапо Хакинен (клавесин). Идеята им да представят на българската публика малък бароков фестивал, среща подкрепата на Финландското посолство у нас. Годината е 2005-а. Концертите се провеждат в католическата катедрала „Св. Йосиф” в София с участието на финландски музиканти, специализирали в тази област. С второто издание фестивалът се превръща в събитие. На него гостуват известният бароков цигулар Рикардо Минази, Людовико Минази – бароково виолончело, прекрасното сопрано Алена Данчева и др. В рамките му се провежда и Майсторски клас за барокови инструменти. След това идеята е поета от колеги на Димитър Маринкев. „Моите първоначални романтични опити се развиха” – казва днес флейтистът и се радва на успеха на фестивала „Изкуството на барока”, вече традиционен за културния ни афиш.
Един от безспорните хитове на Бродуей от последното десетилетие – "Матилда" на Тим Минчин и Денис Кели, базиран на прочутия едноименен детски роман на Роалд Дал, ще бъде поставен за първи път у нас на сцената на Софийската опера. Още след..
Реномирани солисти и състави са специални гости на "Европейския музикален фестивал" в София, който започна на 12 март. В рамките на празниците, организирани от Cantus Firmus с подкрепата на Столичната община и Министерството на културата, е и..
Danny Levanе млад изпълнител от българо-гръцки произход. След успеха миналата година на дуетната му песен с Християна Лоизу, наречена на български език "Крий ми очите" и с гръцка версия "Vradia Hamena" ("Изгубени нощи") по музика на..