Екскурзоводите често се сърдят, когато групата се втурва хаотично към търговците на сувенири и дълго се лута от сергия на сергия, докато отреденото време за разглеждане на даден обект се изнизва и иде момент да се качва обратно в автобуса. Но какво да правим! Консуматорската тръпка не ни е чужда, а и нали трябва все пак да отнесем нещо за спомен от съответната страна, да зарадваме близки и познати, да се похвалим къде сме били, какво уникално, красиво сувенирче сме си купили…
Но се оказва, че в повечето случаи въпросното чуждоземно предметче, с което сме се сдобили с такъв мерак и често на доста солена цена, носи миниатюрен надпис „Made in China”. Освен това не си струва да даваш пари за сувенир, който после ще откриеш и по сергиите в твоята страна. Просто глобализацията си казва думата. Пазарите се унифицират, с тях и нашите вкусове, а и самите ние. И все пак е факт, че сувенирната индустрия по света е във възход. Така е и в България, където тя се развива в съответствие с добрия ни туристически прираст. Освен това през последните години у нас се наблюдава една похвална тенденция – сувенирите да са възможно най-близко до спецификата и традициите на страната. Разходи се из някой нашенски курорт или туристическо градче, надникни в магазинчетата за сувенири и ще се убедиш в това. За сметка на кичозните пластмасови изделия, валящи се навред по сергии и пазари, в тези специализирани магазини попадаме на добри находки.
От тях ще попаднеш на автентична троянска керамика или пък по-модерни керамични съдове, изработени от съвременни български художници. Традиционните нашенски покривки с типичните ни шевици, които виждаме и по битовите ресторанти и механи, са търсен сред чужденците подарък или сувенир. Същото важи и за предметите от мед и ковано желязо, копията на икони, дърворезбованите сувенири и пр. Хит сред чужденците са куклите във фолклорни носии. „Вътре са с мускалче с розова есенция и много се купуват, а японските туристи направо полудяват, като ги видят” – хвали се Десислава Табакова, продавачка в магазинче за сувенири, разположено на входа на Самоводската чаршия във Велико Търново. Според нея най-актуалната стока напоследък са… фигурките на овце, произведени от чиста овча вълна. Има ги и като декорация към прословутите родопски чанове, изложени в магазина ѝ. Но защо точно овце, питам я. „Защото България се слави с киселото си мляко, с кашкавала и сиренето, а в миналото огромни стада са пасли в нашите планини, така че това също е символ на страната ни” – пояснява Деси. И ни посочва друг типично нашенски предмет или по-скоро инструмент – автентична ръчно изработена от кожа родопска каба гайда. „Всяка година продавам поне по три такива, въпреки че са много скъпи.”
От магазина ѝ можеш да си купиш още красиво бижу от ковано желязо с полускъпоценен камък, типични български продукти, като чубрица и червен пипер, сладко от шипки или от роза, а също така и розов локум, ликьор от роза, гюлова ракия. И защо ли не ни учудва, че продуктите на основата на българската маслодайна роза се разграбват като „топъл хляб” от туристите? Става дума най-вече за родната козметика, която набляга именно на нежното растение, виреещо в околностите на градовете Казанлък и Павел баня! Щандовете в сувенирните ни магазини „преливат” от невероятното разнообразие от продукти с българска роза. Така е и в магазина на Деси, който тъне в аромат на рози.
„Има огромен интерес към българската роза” – казва събеседничката ми. „На практика всеки чужденец, който дойде в България, отнася със себе си някакъв сувенир въз основа на българска роза. Често си купуват мускалчета с концентрат от розово масло, който се продава в разфасовки от няколко милилитра и е много скъп. От него капват една капка в крема си за лице, например, и после се радват на благодатните му свойства. Имаме богат асортимент от козметика, която съдържа розова вода или розово масло. Това са шампоани, лосиони, душ гелове, сапуни… Много се купуват и парфюмите ни, имаме десет вида с различни аромати на роза.”
Така че, ако си тръгнал на лов за български сувенири, наблегни на специализираните магазини. В тях ще откриеш автентични, ръчно изработени предмети или типично нашенски продукти, които дълго ще ти напомнят за слънчевата ти ваканция в България!
Снимки: Венета Николова
Любимият на малки и големи Фестивал на цацата поставя началото на морските приключения в курортното селце Кранево! Атрактивна програма, много музика, танци, игри и богата кулинарна селекция очакват гостите край северния ни черноморски бряг от 14..
За нас, българите, Батак е град-светиня! И до днес в него отеква ехото от трагичните събития, свързани с Априлското въстание през 1876 г. , когато по-голямата част от невинните жители на родопското градче са посечени от османския поробител –..
През това лято гостите на община Чепеларе ще могат да разнообразят ваканцията си сред красивата природа на Родопите с още един планински маршрут. Става дума за новата туристическа пътека "Пещерната лаборатория, Старата граница, пещера Топчето, пилон..