"Балет „Арабеск” – „Траектории на желанието”, спектакъл на Боян Воденичаров и Мила Искренова…” Това е информацията, която можете да прочетете в сайтовете за култура у нас. В някои съобщения дори е добавено: „Дрескод – елегантно облекло.” Събитието е в програмата на Международния фестивал „Софийски музикални седмици” и Салона на изкуствата. Какво се крие зад това заглавие, какви траектории и желания са се преплели в музиката и танца, ще научим на 9 юни, в зала 11 на НДК. Преди това ви предлагаме да чуете интервю с пианиста Боян Воденичаров, по чиято идея е създаден спектакълът. Нека припомним, че повече от двадесет години той живее в Белгия, концертиращ артист е, професор в Кралската консерватория – Брюксел.
Предложението дойде от „Festival de Wallonie” – разказва проф. Воденичаров. Това е най-големият културен форум във Валония (един от трите региона на Белгия). Преди време организаторите поискаха от мен няколко предложения за авторска музика. Наред с другите, представих идеята си за балетен спектакъл по моя музика. Фестивалът избра именно този проект. Дори не бях успял да поискам съгласието на Мила Искренова – хореограф на балет „Арабеск”. За щастие тя се съгласи и започнахме да очертаваме посоките...
Темата на фестивала тази година е Дунав – реката, символ на многообразието от културни модели. Моята идея беше да съберем тази пъстрота, задавайки си въпроса за идентичността. Доколко тя се изгражда от средата, в която живеем и се развиваме. Или всеки от нас неосъзнато носи корените си. Спомням си разговорите с моите съученици някога – бяхме тийнейджъри, млади музиканти, израсли с фугите на Й. С. Бах и сонатите на Моцарт. Нямахме опит с фолклора, но се питахме каква е тази сила, която извиква сълзи в очите ни, щом чуем шопски двуглас например…”
Музиката се изпълнява на живо от Боян Воденичаров – авторски импровизационни пиеси, конструирани заедно с Мила Искренова. Включени са и откъси от класически виенски композитори – Хайдн, Моцарт. В импровизационните пиеси има български ритми, елементи от балканския фолклор. Силни са влиянията от музиката на ХХ век. Представленията в Белгия са в края на септември, разбира се – в рамките на Валонския фестивал.
Красотата ме мотивира – не само физическата, в естетически смисъл. Но и духовната – в етичния... Отсъствието на красота помрачава и ражда тъжни произведения.
Красотата е божествено откритие.
Красотата е висше понятие за нравственост.
Красотата е най-съвършената целесъобразност.
Красотата не е твърдо установена, а е изменчиво понятие.
Това е само малък цитат от книгата „Вкусът на Твоето тяло”. Автор е Мила Искренова – създател на десетки постановки, критик, публицист, смел творец с подчертан вкус към съвременните измерения на танца. И разбира се – съавтор в „Траектории на желанието”.
Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН (ИЕФЕМ-БАН) открива днес изложбата "Живи човешки съкровища – България" в центъра на София, под купола на Ларгото. Експозицията представя вписаните в периода 2008-2024 г. 44..
С изпълнения на подбрани песни от своя репертоар мъжката камерна формация "Светоглас" отбелязва 15 години на сцената. Четиримата певци: Даниел Спасов, Станимир Иванов, Николай Боянов и Милен Иванов пеят акапелно ( без инструментален съпровод) и..
"Чрез пиесите си Жан-Пиер Мартинез се стреми да върне престижа на комедията като огледало, протегнато на обществото" - пише на сайта на автора. Мартинез е автор на 101 играни по цял свят комедии, които се изучават във френските училища и..
По повод деня на свети Кирил, Археологическият музей "Велики Преслав" представя изложбата "По следите на учениците". Експозицията, посветена на..
Тази вечер от 19:00 ч. столичната зала "България" ще бъде домакин на концерт с участието на виртуозната флейтистка Луиза Селло и маестро Орхан Шаллъел...