„Идеята за „Сцена на вековете” възниква през 1985-а по повод националните чествания на 800-годишнината от създаването на Второто българско царство. „Ивайло” от Марин Големинов бе първият спектакъл, който представи трупата на Софийската опера. Негов режисьор бе Пламен Карталов. През 2008-а фестивалът бе възстановен във връзка със стогодишнината от Независимостта на България. Оттогава ежегодно във Велико Търново се провежда този празник на оперното и балетното изкуство. Под открито небе, в двореца на хълма Царевец, всеки зрител има възможност да гледа постановките от програмата на „Сцена на вековете”. Тази година събитието е важна част от кандидатурата ни за Европейска столица на културата през 2019 г. За нашата община това е и възможност да развиваме фестивалния туризъм. Сред публиката ни отново ще има гости от Румъния, Гърция, Русия, Израел, Англия. Идеята ни е това културно събитие да се разрасне, да излезе от рамките на десет дни и да се провежда през целия месец август. Проектът, върху който работим е свързан със сътрудничество между оперните фестивали на открито. Ние сме инициатор на асоциация на градовете, които поддържат подобни форуми. Наред с италианския „Арена ди Верона”, такива има и в Истанбул, Тел Авив, Савонлина (Финландия) и др. С някои от организаторите им сме осъществили връзки. Убеден съм, че тази структура ще бъде една уникална възможност да обменим спектакли, оригинални режисьорски решения и артисти.”
„Тазгодишната програма е богата – традиционно има три заглавия, а сега те са пет. На втори и трети август ще видим „Мадам Бътерфлай”, следват две балетни вечери с „Жизел” и „Зорба гъркът”, а през уикенда – на 9 и 10 август ще бъдат представени едноактните опери „Селска чест” и „Джани Скики”. Те се играят в София при голям интерес от страна на публиката, вярвам, че и на Царевец ще бъдат добре приети. Извън основната програма на „Сцена на вековете” стана традиция да има и паралелни събития. Зрителите могат да видят ретроспективни видео прожекции на спектакли от предходните издания на фестивала. Наложиха се и срещите на солистите на Софийската опера с техните почитатели, които се провеждат в Лапидариум на Археологическия музей в града. Гвоздеят на съпътстващата програма е т. нар. „тур зад кулисите”. Любителите на това изкуство имат възможност да надникнат зад сцената и да видят как се организират представленията, да се докоснат до костюмите и декорите. В дните на фестивала по традиция показваме и шоуто „Звук и светлина”, което вече 30 години радва жителите и гостите на Велико Търново. Периодът е голям, но въпреки това спектакълът не е загубил своя чар. Привлекателен и атрактивен за публиката, той се е превърнал в емблема на града.”
Появила се на българската музикална сцена още в началото на 80-те години на ХХ век, през 90-те Ирина Флорин се превърна в една от емблемите на родния поп жанр. Най-новата ѝ песен, озаглавена "По-близо", отново разказва история за любовта. И, типично..
Любо Киров ни представя най-новия сингъл от своя албум "Ново сърце". Това е рок експлозия, озаглавена "Последното решение". И тук по музиката Любо отново работи с китариста и музикален продуцент Ангел Дюлгеров, който е и автор на аранжимента , а по..
Легендарната песен “Клетва” на починалия при инцидент на сцената вокалист на “Щурците” Кирил Маричков ще бъде изпълнена в негова памет от стотици китаристи в рамките на фестивала Sofia Guitar Fest. Отиде си “щурецът” Кирил Маричков..
На 9 ноември една от залите на Фолклорния ансамбъл "Тракия" в гр. Пловдив ще събере млади таланти за традиционния майсторски клас "С песните на Кичка..