„Идеята за „Сцена на вековете” възниква през 1985-а по повод националните чествания на 800-годишнината от създаването на Второто българско царство. „Ивайло” от Марин Големинов бе първият спектакъл, който представи трупата на Софийската опера. Негов режисьор бе Пламен Карталов. През 2008-а фестивалът бе възстановен във връзка със стогодишнината от Независимостта на България. Оттогава ежегодно във Велико Търново се провежда този празник на оперното и балетното изкуство. Под открито небе, в двореца на хълма Царевец, всеки зрител има възможност да гледа постановките от програмата на „Сцена на вековете”. Тази година събитието е важна част от кандидатурата ни за Европейска столица на културата през 2019 г. За нашата община това е и възможност да развиваме фестивалния туризъм. Сред публиката ни отново ще има гости от Румъния, Гърция, Русия, Израел, Англия. Идеята ни е това културно събитие да се разрасне, да излезе от рамките на десет дни и да се провежда през целия месец август. Проектът, върху който работим е свързан със сътрудничество между оперните фестивали на открито. Ние сме инициатор на асоциация на градовете, които поддържат подобни форуми. Наред с италианския „Арена ди Верона”, такива има и в Истанбул, Тел Авив, Савонлина (Финландия) и др. С някои от организаторите им сме осъществили връзки. Убеден съм, че тази структура ще бъде една уникална възможност да обменим спектакли, оригинални режисьорски решения и артисти.”
„Тазгодишната програма е богата – традиционно има три заглавия, а сега те са пет. На втори и трети август ще видим „Мадам Бътерфлай”, следват две балетни вечери с „Жизел” и „Зорба гъркът”, а през уикенда – на 9 и 10 август ще бъдат представени едноактните опери „Селска чест” и „Джани Скики”. Те се играят в София при голям интерес от страна на публиката, вярвам, че и на Царевец ще бъдат добре приети. Извън основната програма на „Сцена на вековете” стана традиция да има и паралелни събития. Зрителите могат да видят ретроспективни видео прожекции на спектакли от предходните издания на фестивала. Наложиха се и срещите на солистите на Софийската опера с техните почитатели, които се провеждат в Лапидариум на Археологическия музей в града. Гвоздеят на съпътстващата програма е т. нар. „тур зад кулисите”. Любителите на това изкуство имат възможност да надникнат зад сцената и да видят как се организират представленията, да се докоснат до костюмите и декорите. В дните на фестивала по традиция показваме и шоуто „Звук и светлина”, което вече 30 години радва жителите и гостите на Велико Търново. Периодът е голям, но въпреки това спектакълът не е загубил своя чар. Привлекателен и атрактивен за публиката, той се е превърнал в емблема на града.”
С концерт на смесения хор при софийския храм “Покров Богородичен” в габровската Художествена галерия "Христо Цокев" ще бъде закрит Празникът на духовната музика. Заедно с Габровския камерен оркестър хорът ще изпълни за първи път у нас три ранни..
Михаела Маринова, която е сред най-успешно реализиращите се млади български изпълнители, издаде нов албум. Тя представи колекцията от десет песни с турне в най-големите градове на България. Заглавието на албума "Черна пеперуда" говори за..
Трагичната смърт на рок легендата Кирил Маричков, който загуби живота си при инцидент преди концерт във врачанското село Селановци, предизвика емоционалните коментари на стотици хиляди фенове, музиканти, общественици и политици. Отиде си “щурецът”..
На 9 ноември една от залите на Фолклорния ансамбъл "Тракия" в гр. Пловдив ще събере млади таланти за традиционния майсторски клас "С песните на Кичка..