Проф. Красимир Гатев се нарежда сред най-добрите български пианисти от ХХ в. Известен с разнообразните си интереси към музикалното изкуство, той остава в съзнанието на слушателя със своята поетична и проникновена интерпретация. „...Красимир Гатев разпява инструмента до най-големите му възможности...” – може би тази мисъл на известния музикален критик Олга Шурбанова с точност описва клавирната му дарба. Изпълнителят, на който Панчо Владигеров посвещава последните си два опуса, си отива от този свят през 2008 г., но оставя следа с огромния си брой записи. Почти винаги концертите, които Красимир Гатев е изнасял, са включвали два или повече диаметрално противоположни стила. Реализацията на този замисъл той постига чрез разностранно проучване на творбите и епохата им. Подхожда по собствен начин към звукоизвличането. В интервю, запазено в „Златен фонд“ на БНР, пианистът разказва:
От трийсет години цигуларката Искрена Йорданова живее в Лисабон. Всичко, което прави като музикант, е свързано с бароковата музика. Посвещава голяма част от времето си на откривателството на старинни ръкописи, на които вдъхва нов живот със своя..
Kottarashky е един от най-интересните автори на музика, които се появиха на българската сцена в първото десетилетие от новия век. Зад този псевдоним стои Никола Груев, който неуморно експериментира със смесването на жанрове. Познаваме го предимно с..
“Борис Христов – Посланик на българската песен” – така е озаглавен концертът на оперният певец Пламен Бейков и на пианистката Божена Петрова, който ще се състои тази вечер в Първо студио на БНР. “ Програмата е опит за реконструкция на творческите..
За Пламен Бонев De La Bona, като изпълнител и автор на музика 2024 година е изпълнена с обич. "Обичам" е заглавието на последния му сингъл, който е дал..