Наричат ги „българските фолклорни „Оскари”. И това не е просто шеговит израз. Категориите, в които се извършват номинациите, са повече от десет, а за крайния резултат имат думата и специалистите, и обикновените слушатели и почитатели на народното изкуство. Домакин на първото издание беше град Смолян. Още в началото на годината беше обявена наградата за цялостен принос, която получи легендарната добруджанска певица Верка Сидерова.Идеята за Годишните фолклорни награди е на Константин Лазаров – бивш изпълнител на народни танци, основател на фолклорно радио „Менци“. Според него отличията са признание за постиженията на инструменталисти, певци и др. Връчват се за професионални изяви в различни области, както и за значимо нематериално фолклорно наследство. Номинирането се извършва по определена система, гласуването e на сайта на Годишните награди.
Те са индивидуални или колективни. На концерта – спектакъл в Смолян някои от наградените свириха и пяха на живо, други бяха представени със средствата на мултимедия. Ето и какво разказа г-н Лазаров за Радио България.
Още една от безспорните личности в състезанието е кавалджията Недялко Недялков, отличен за новия си албум „Искам да кажа”.
Как обичаите в старата българската обредност придобиват нови форми с времето под неизбежното въздействие на историческите промени, модата и политическите решения? Отговор на въпроса търси новата експозиция "Готови ли сте за… разкази по Коледа“, с..
Игнажден е! На 20 декември почитаме паметта на св. Игнатий Богоносец. Според поверията от този ден започват родилните мъки на Божията майка и в народните песни се пее: "Замъчи се Божа майка от Игнажден до Коледа". В календара на българите..
Всяка една от тях носи топлина и вдъхва емоция, защото е правена на ръка и е единствена и неповторима. А сребристите ѝ отблясъци ни връщат в детството, когато зимите бяха сурови и снежнобели, а коледните играчки – от тънко като хартия стъкло . В..