Старинният Созопол е сред финалистите на престижната годишна класация на Съвета за световен туризъм и пътуване /World Travel and Tourism Council/. За титлата „Дестинация 2015 г.” черноморският ни град се съревновава със словенската столица Любляна и със североизточното крайбрежие на Тайван. Победителят ще стане известен в средата на април. Но още отсега Созопол се очертава като фаворит.
„Да съхраниш културно-историческото наследство на един град и в същото време да осигуриш устойчивото му развитие са сериозно изпитание. А когато историята на града ти се простира чак до 611 г. пр. Хр., предизвикателството е още по-голямо. Българският крайбрежен град е успял да постигне това, като в същото време е осигурил най-висока степен на достъпност до забележителностите му. Това го прави финалист за наградата „Дестинация 2015“ – този текст четем в сайта на WTTC. Оттам научаваме любопитни щрихи от историята на града, както и критериите, по които е номиниран.
Един от тях са постиженията му във връзка с разкриването и експонирането на археологически обекти. В античността градът е бил гръцка колония, известна като Аполония. От тази епоха датира и комплексът „Южна крепостна стена и кула”, който е сред най-търсените местни забележителности. Именно превръщането му в достъпен туристически обект е привлякло вниманието на експертите от WTTC. В същото време гостите не могат да се нарадват на колорита на стария град с дървените му къщи и тесни калдъръмени улички, изпъстрени със сергии, малки кафенета и ресторанти. През лятото Созопол се задушава от курортисти, които пристигат най-вече заради хубавите плажове и удобните хотели. Но това, което го отличава от останалите курортни градове, е богатото културно-историческо наследство.
Бурният му възход на световната туристическа сцена започва през лятото на 2010 г., когато при разкопки на остров Св. Иван край Созопол, археологическа експедиция попада на смайващо разкритие. Става дума за предполагаемите останки на Йоан Предтеча, открити в олтарната част на най-стария храм на острова. Находката изстреля Созопол в списъка на най-посещаваните европейски дестинации за поклоннически туризъм. Две години по-късно градът отново попадна във фокуса на обществения интерес.
През 2012 г. , по време на разкопки на древен манастир край някогашните му градски стени, учените попадат на останки от… вампири. Двата скелета, мъжки и женски, били прободени с масивни железни колове в областта на сърцето, както повелявал разпространеният в миналото ритуал срещу вампирясване по нашите земи. Откритието се превърна в световна сензация, а Созопол – в търсена дестинация за „вампирски” туризъм, конкурирайки замъка Бран в съседна Румъния, където пък е леговището на Дракула.
Но има и още една причина живописният черноморски градец да получи престижната номинация. Това е чудесното взаимодействие между местната администрация и неправителствения сектор в областта на туризма. Ето какво каза Кирил Арнаудски, председател на фондация „Созопол”, с чиято помощ бяха реставрирани някои от емблематичните исторически паметници на града.
„В този Световен съвет за туризъм и пътуване, членуват над 2 хиляди специализирани организации и в момента всички те са качили на сайтовете си информация за града. И това нещо обикаля световната мрежата. Сами можете да си представите за каква реклама става дума!”
Според представителите на Съвета за световен туризъм и пътуване комплексът „Южна крепостна стена и кула” в Созопол е неразделна част от стария град, успял да запази някогашната си атмосфера на културно средище в региона. А това е важно предимство пред останалите кандидати за титлата „Дестинация за 2015 г.” . Идеята е в последствие да бъдат изработени специализирани маршрути, които ще пресичат Италия, Испания и България, и ще представляват един общ за трите държави туристически продукт, научаваме от сайта на организацията. Победителят ще бъде обявен на специална церемония на 15 април в Мадрид. Стискаме палци на Созопол да оглави престижната класация, което ще доведе още повече туристи в именития ни морски град.
Снимки: БУЛФОТО
В разгара на лятото търсим прохлада в планините, а месеците юли и август са най-натоварени за хотелите и местата за настаняване по горното поречие на Арда. Нова панорамна гледка ще привлича летуващите по пътеките на Западните Родопи. На 6 юли ще бъде..
И тази година сезонът на Черноморието ни ще започне в началото на юли месец, а пикът ще е през август. Затова пък юни се очертава като слаб месец за почивки у нас. Може би защото все повече сънародници предпочитат в началото на лятото да..
В Деня на отворените врати – 15 юни, за пръв път пред посетителите на Музея на мозайките в Девня ще бъдат представени и реставрираните находки, открити през 2023 година. Става въпрос за глинени съдове и лампи, изработени в стила на майсторите от..
Старият влек в село Говедарци, община Самоков предстои да бъде модернизиран като четириседалков лифт с капацитет от 1520 души на час. Подобно предложение..