How 2 Break A Heart In 7 Days („Как да разбиеш сърце за седем дни”) – под това заглавие се появи първата българска видеокнига. Стихосбирката на журналиста и писателя Иво Тодоров е билингва – на български и английски. Според него в ХХI век поезията не само може да се чете и слуша, но и да се гледа. Защо само песните да имат клипове? Поезията също може да бъде филмирана, твърди авторът. Всъщност, изданието е новаторско не само у нас. Ето какво каза за Радио България поетесата Маргарита Петкова, която представи книгата на Иво Тодоров на премиерата ѝ:
Това е първата видеокнига. Той каза, че е проверил в Гугъл, досега няма и в световен мащаб такова издание. Аз съм запозната отдавна с тази идея на Иво Тодоров, редактор съм и на първата му поетична книга – „Чай от спомени”, така че ни свързват обща работа, общи идеи, общи изяви. И затова си позволявам да говоря пред широка аудитория за този негов сполучлив проект. Всяко едно от тези седем стихотворения, които се съдържат в книгата, всъщност е направено на минифилмова серия или на клип, както е по-модерно да се казва сега, с участието на трима талантливи млади актьори. Авторът сам чете стиховете си, което също е ценно за тези, които ще поискат да притежават книгата, да я видят и да я чуят. И според мене наистина е един сполучливо осъществен добър проект. Стихотворенията са преведени от български на английски от нашата много известна и успешна преводачка Златна Костова, което също е добра атестация за книгата.
И накрая – пожеланието на Маргарита Петкова: Нека любовта да разбива, но и да възражда сърцата ни.
Ще добавим, че видеокнигата ще има премиера и в Брюксел на 11 юни. Ще гостува и в Лондон, където са направени част от снимките.
История като на кино – казваме си често, когато ни разкажат невероятен сюжет или дочуем такъв от съседна маса в някое кафене. Но именно киното сякаш помага на днешния дигитално зависим човек, за когото вълшебните светове от хартиените книги са..
След успеха на фестивала "Ние сме децата на реката" през септември, гражданска фондация отново си партнира с пловдивския район "Централен". Този път поводът е специална изложба, която показва детски рисунки, вдъхновени от природата. Пловдивчани и..
В Централното фоайе на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ беше открита фотоизложбата „По следите на Михайло Парашчук“, посветена на творчеството на украинския скулптор и неговия принос към българската архитектура...