Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Страстната седмица и Разпети петък

БНР Новини
Иисус Христос на Голгота, стенопис от 1546 г. от Теофан Критски в манастира Ставроникита
Снимка: pravoslavieto.com
Последната седмица от Великия пост или т. нар. Страстна седмица проследява най-тежките дни от живота на Спасителя, непосредствено преди Разпятието. Наситени с болка и страдание, те напомнят на вярващите за великата саможертва на Христос в името на любовта към хората. През тези дни православните свещеници призовават вярващите да отворят очи към духовното и непреходното и да изчистят съзнанието си от материални мисли:

Страстната седмица е най-подходящото време да преосмислим живота си – отбелязва отец Васил Василев от храма „Св. Три Светители” в гр. Шумен. – Да съобразим всичко онова, което сме в момента с това, което сме били и можем да бъдем. Условието е да участваме активно в богослуженията, защото те ни помагат да вникнем в същността на тези дни. Когато човек преосмисли собствения си живот, тогава може да тръгне към по-доброто в себе си и да го открие, за да усети Възкресението, което е най-важният момент за християнина. Усещайки страданията на Спасителя, да станем чувствителни към страданията на ближния. Само така можем да се подготвим за празника – когато сърцето и душата ни се отворят за нов живот чрез състраданието. А то е нещо много важно. Когато човек изпитва състрадание, означава, че може да усети страдането на другите, което е частица от страданията на Христос. Когато станем съпричастни със саможертвата Му, тогава успяваме, макар и малко, да променим самите себе си. Ако не успеем да постигнем това, тогава празникът ще бъде един от всички останали празници, защото не сме усетили същността му.

Кулминацията на Страстната седмица е Разпети петък, белязан с нечовешките страдания на Христос по пътя към Голгота и разпъването му на кръста. Стотици хиляди миряни се отправят към църквата. Някои от тях отиват само, за да се промушат под плащаницата за здраве, други, за да се поклонят и смирят:

Истинският смисъл е в това съучастие. По този начин показваме, че ако сме били свидетели на тези събития, нашето място щеше да бъде до Божията майка и до апостолите. Точно това минаване под плащаницата, която символизира гроба Господен показва, че ние заедно с Господ участваме в тези страдания. И ако има такива християни, които да преминават под масата дали за здраве или по друга причина, то е заради тези 45 години атеизъм и последвалите 25 години криворазбрана демокрация. Църквата не се натрапва, тя стои, вратите са отворени. Всеки, който посещава храма, може да попита свещеника за смисъла на тези неща. Иначе ще минем покрай празника и няма да видим възкръсналия Христос. Ще ядем от козунаците, ще се борим с яйца, без да разбираме тяхната символика. Точно в това се изразява човешкото, другото е животинската ни природа, свързана с тялото. Когато задоволяваме само тялото, а пренебрегваме душата, духовната ни същност закърнява, а Божият образ потъмнява. Ние трябва да храним душата си и тя да бъде водеща. Тогава и тялото ни ще бъде доволно и ще се радва еднакво както на голямото, така и на малкото, което му се дава, защото то ще служи на душата. Това е правилната йерархия, която трябва да следваме.

През този ден вярващите не се хранят и дори не пият вода, за да изразят своята съпричастност към тези събития:

Според канона, на Разпети петък не се яде нищо. Именно тогава забравяме за храната, за да обърнем внимание на душата. Единствено за престарели и болни се разрешава хляб и вода. Всичко това трябва да става с благословията на свещеника, който преценява дали вярващият е в състояние да пристъпи към този строг пост. Разпети петък е най-тежкият ден, в който изпитваме най-голямата мъка, тогава дори не се отслужва Света литургия. Затова този ден не е работен, защото е най-важният, свързан с подготовката за Възкресението, когато всички вярващи са в храма. Смисълът на четирите почивни дни е да се отдадем на Светлия празник и да го почувстваме заедно на богослуженията. Светли празници и на вас и на екипа на Радио България, изпълнявайте тази богоугодна мисия. Нека всички наши сънародници извън отечеството ни да знаят, че тук в страната ни има хора, които със Светата ни църква не ги забравят и се молят постоянно за тях и техния успех. Нека знаят, че България ги очаква.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Авторката на книгата Милена Димитрова

Книгата "Десет велики българолюбци" като оазис за вдъхновение

"Десет велики българолюбци" е оазис и място за вдъхновение. С тези думи вицепрезидентът Илияна Йотова описа новата книга на журналиста Милена Димитрова, чиято премиера събра във вторник вечер в Национа лната библиотека "Св. св. Кирил и Методий"..

публикувано на 20.11.24 в 08:26
Гробницата на тракийския цар Севт III в могилата Голямата Косматка

Преди 20 години археологът Георги Китов открива гроба на цар Севт III

През 2007 г., на 11 юни президентът на САЩ Джордж Буш-младши е на посещение в София. По решение на тогавашния протокол пресконференцията, която дава за медиите се провежда сред експонатите на Националния археологически музей. Официалният обяд за госта..

публикувано на 12.11.24 в 12:00

Българите се преклониха пред паметта на свети Мина

Православната ни църква почита днес, 11 ноември (по стар стил 24.11.), паметта на свети Мина. В България той е един от най-обичаните светци, който най-бързо помага на вярващите, отправили искрена молитва към него. Иконата на св. Мина в..

публикувано на 11.11.24 в 16:27