Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Международен детски фолклорен фестивал – София“ събира на българска сцена гости от пет страни

Снимка: МДФФ – София

На 23 април започва четвъртото издание на „Международния детски фолклорен фестивал – София“. На четири сцени, разположени в различни точки на града, столичани ще станат свидетели на изкуството на фолклорни ансамбли от България и чужбина. Юлия Попчева, която е част от организационния комитет, разказва как е възникнала самата идея:

Началото бе поставено с много емоции и желание от група ентусиасти, които искаха да направят за жителите на София празник, посветен на фолклора.  В нашия град има доста културни прояви, но от този тип са малко. Така се зароди идеята да поканим и чуждестранни групи и да запознаем българските деца с фолклора на други страни. За нас е важно танците, които се представят на фестивала, да са тематични, да показват културата на дадена нация. Организираме го през април, защото в последните години пролетта настъпва точно тогава. Входът на нашите сцени винаги е свободен, за да могат всички да се насладят на изкуството, което децата показват.

От българска страна основни участници ще бъдат съорганизаторите на събитието – Детско-юношеският танцов ансамбъл „Пламъче” – София, Детски фолклорeн ансамбъл „Огнените” от Бусманци и Детски танцов ансамбъл „Бистрица”. Освен тях,  множество други детски танцови състави от София, Етрополе, Кремиковци, с. Мирково ще танцуват и пеят на сцените на фестивала.


Тази година чуждестранните гости са от Албания, Босна и Херцеговина, Сърбия, Румъния и Полша, а според Юлия Попчева броят им ще надхвърли хиляда:

Сцените са четири, но всъщност изявите са пет – уточнява тя. Стартираме с традиционното откриване, което правим пред общината в ж.к. Младост 3. На следващия ден сме в Бусманци, а на 25 април имаме два концерта – Борисовата градина, а вечерта ще бъдем в Бистрица. Последният ден ще завършим с дефиле. Ще тръгнем от пилоните на НДК, през централните софийски улици и ще закрием фестивала отново в Борисовата градина.

По регламент участниците трябва да са на възраст между осем и четиринайсет години. Изключение са децата със специални нужди – при тях няма възрастово ограничение и могат да представят репертоар, изцяло по свой избор. За нас е важно всеки да има сцена за изява, независимо какъв физически проблем има – казва Юлия Попчева и добавя: Децата за нас са равни и сме длъжни да им дадем възможност да покажат какво могат и знаят и как усещат света.

Сред изпълнителите на фолклорна музика ще бъдат Диана Гатева от Карлово и дует „Рукатка“ от столицата.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снимка: Атанаска Иванова, читалище

От динен маджун до Дервишовден – кои са най-новите "Живи човешки съкровища" на България

Осем автентични български традиции и предавани през поколения умения от различни краища на страната бяха вписани в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство и така станаха част от "Живите човешки съкровища" на..

публикувано на 11.12.24 в 06:15
Снимка: читалище „Искра 1898“ - Борово

Тайните на бялата халва и как един десерт съхранява стари нашенски обичаи

Халвата, това сладко изкушение с ориенталски привкус, е добре дошло на нашата трапеза, особено по празници. Съдейки по описания на западни пътешественици, халвата е била разпространен десерт по българските земи още през XVI век . Нашенската й..

публикувано на 26.11.24 в 10:30

Пазарът като културен феномен вчера, днес и утре

Едно от най-любопитните и колоритните места на всяко населено място е неговият пазар. Без значение дали е ежедневен или се случва в специален ден от седмицата, дали има специфика на продукцията, която предлага или не, пазарът е културен феномен, който..

публикувано на 07.10.24 в 10:30