На 23 април започва четвъртото издание на „Международния детски фолклорен фестивал – София“. На четири сцени, разположени в различни точки на града, столичани ще станат свидетели на изкуството на фолклорни ансамбли от България и чужбина. Юлия Попчева, която е част от организационния комитет, разказва как е възникнала самата идея:
От българска страна основни участници ще бъдат съорганизаторите на събитието – Детско-юношеският танцов ансамбъл „Пламъче” – София, Детски фолклорeн ансамбъл „Огнените” от Бусманци и Детски танцов ансамбъл „Бистрица”. Освен тях, множество други детски танцови състави от София, Етрополе, Кремиковци, с. Мирково ще танцуват и пеят на сцените на фестивала.
Тази година чуждестранните гости са от Албания, Босна и Херцеговина, Сърбия, Румъния и Полша, а според Юлия Попчева броят им ще надхвърли хиляда:
Сцените са четири, но всъщност изявите са пет – уточнява тя. Стартираме с традиционното откриване, което правим пред общината в ж.к. Младост 3. На следващия ден сме в Бусманци, а на 25 април имаме два концерта – Борисовата градина, а вечерта ще бъдем в Бистрица. Последният ден ще завършим с дефиле. Ще тръгнем от пилоните на НДК, през централните софийски улици и ще закрием фестивала отново в Борисовата градина.
По регламент участниците трябва да са на възраст между осем и четиринайсет години. Изключение са децата със специални нужди – при тях няма възрастово ограничение и могат да представят репертоар, изцяло по свой избор. За нас е важно всеки да има сцена за изява, независимо какъв физически проблем има – казва Юлия Попчева и добавя: Децата за нас са равни и сме длъжни да им дадем възможност да покажат какво могат и знаят и как усещат света.
Сред изпълнителите на фолклорна музика ще бъдат Диана Гатева от Карлово и дует „Рукатка“ от столицата.
Как обичаите в старата българската обредност придобиват нови форми с времето под неизбежното въздействие на историческите промени, модата и политическите решения? Отговор на въпроса търси новата експозиция "Готови ли сте за… разкази по Коледа“, с..
Игнажден е! На 20 декември почитаме паметта на св. Игнатий Богоносец. Според поверията от този ден започват родилните мъки на Божията майка и в народните песни се пее: "Замъчи се Божа майка от Игнажден до Коледа". В календара на българите..
Всяка една от тях носи топлина и вдъхва емоция, защото е правена на ръка и е единствена и неповторима. А сребристите ѝ отблясъци ни връщат в детството, когато зимите бяха сурови и снежнобели, а коледните играчки – от тънко като хартия стъкло . В..