Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Реакциите в НС за участието на България в спасителния пакет за Гърция

Министърът на финансите Владислав Горанов запозна депутатите с отговора на Европейската комисия спрямо евентуален трети спасителен транш за Гърция. От опозицията  изразиха скептицизъм към  позицията на правителството. 

Владислав Горанов обясни, че механизмът ще може да покрие в максимално бърз срок задълженията на Гърция към Международния валутен фонд и Европейската централна банка. Спрямо България Европейската комисия е дала категорични гаранции и нашата страна няма да бъде пречка:

Това ни дава основание да подкрепим при ясни гаранции, че не сме пряко финансово засегнати. При общата европейска позиция и трудно постигнатите договорености България няма да бъде пречка да бъде отпуснат мостовият заем. Допълнителните компенсации към европейския бюджет ще бъдат направени или предоставени от държавите-членки на еврозоната.

Бурна бе реакцията на депутатите от "БСП лява Българя". Атанас Мерджанов и Янаки Стоилов останаха изненадани от променената позиция на премиера Борисов: Ние в момента станахме свидетели на изпиране на гузната съвест на министър-председателя, защото вчера той и редица министри заявиха друга позиция от току-що заявената. Ние искаме да бъдем солидарни с гръцкия народ, но не сме готови отново България да бъде с девиза "Винаги готов".

За сегашното състояние на Гърция е виновно единствено лошото управление, бе категоричен Мартин Димитров от Реформаторския блок: Ключовият въпрос в момента е защо фалира Гърция и това е заради десет години бюджетни дефицити. Пак подписаха споразумение. Защо някой не наложи такива условия на Естония, на Словакия?

Патриотичният фронт застана зад решението да се подкрепи споразумението с Гърция. Според депутата Емил Димитров по-полезно за България е да извлече своята политическа изгода и да подходи прагматично: По-националноотговорното, по-разумното поведение е да се присъединим към тази инициатива и да дадем възможност на гърците, ако наистина са събрали смелост в себе си, ако са се поучили, да поемат по един правилен път, да започнат да си плащат дълговете, както и ние.

Магдалена Ташева от "Атака" определи ситуацията като отчайваща и добави, че финансовата криза в Гърция е сценарий на кредиторите: Минават през едни банкови сметки на гръцката държава и се стоварват като дълг върху гръцкия народ. Ние нямаме нищо против гръцкия народ, напротив. Възхищаваме се от неговата воля да издържи на този нацистки експеримент, на който беше поставен. Но ние сме против това да се укрепва силата на финансовия капитал и да се разраства германската хегемония в Европа.

Премиерът Борисов е категоричен, че е нужна адекватна реакция, защото кризата в Гърция може да доведе до нови проблеми у нас: Още по-големият страх и мой, както и ваш, би трябвало да е като съседи на Гърция, че ако анархията и влошаването на ситуацията и кризата там продължи, това е пряка заплаха за България и за бизнеса, за границите ни, за миграционния натиск, за контрабандата и за финансите, ако щете. Моля за вашето разбиране, при тези гаранции, направени специално за България, да покажем за кой ли пореден път своето добросъседство, а съответно нашите съседи, ако имат доблест, да се извинят за обидите, които изпратиха към нас в своите политически, популистки и вече ясно за всички - обричащи Гърция на тежка криза.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!