Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

In memoriam – Георги Бадев

СнимкаОтиде си големият български цигулар Георги Бадев – изпълнител от висок ранг, музикант с огромен принос в нашата и световната култура. И не на последно място – изключително скромен човек. Роден е във Видин, където започва музикалното си образование. Талантът му веднага е забелязан. Едва 11-годишен е приет в  Интерната за даровити деца в София, а негов учител е проф. Владимир Аврамов. При него завършва Националната музикална академия (тогава Българска държавна консерватория) през 1961 г. По онова време вече е лауреат на два големи световни конкурса – в Москва и Брюксел. Следва първа награда в Монреал, специализация при Исак Щерн в САЩ. Сред записите, които е регистрирал, са произведения на Бах, Моцарт, Брамс, Стравински и др. Всяка негова сценична изява беше истинско събитие, а залите – неизменно пълни с многобройните му почитатели. И за публика, и за специалисти ще остане незабравим интегралът, който направи преди години в зала „България“ на соловите сонати и партити на Бах. Малко цигулари по света са записали такова събитие в биографиите си. Благодарение на него са осъществени много премиерни изпълнения на съвременни български творби. Впечатляваща е и педагогическата му дейност, започнала в далечната 1962 г. Професор в НМА и Мусашино академия в Токио, Георги Бадев беше истински отдаден на работата с талантливите млади цигулари.


Още от категорията

Марин Големинов - "Нестинарка"

Завършена през 1940 г., танцовата драма е представена за първи път на 4 януари 1942-ра в Софийската опера под диригентството на Асен Найденов. Либретист и режисьор е Хрисан Цанков, хореографията е на изключително талантливата Мария Димова,..

публикувано на 07.11.25 в 10:15
Снимка: Bulgarian Classical Concerts – Los Angeles

"Български класически концерти – Лос Анджелис" започват официално на 6 ноември

Новата фондация с нестопанска цел Bulgarian Classical Concerts – Los Angeles , основана от две изключително успешни и талантливи българки – цигуларката Благомира Липари и композиторката Пенка Кунева, с цел да се популяризира българската класическа..

публикувано на 06.11.25 в 10:20

Тоника СВ отбелязва 45 години на сцена

Една от най-популярните през 80-те години на ХХ век вокални групи – Тоника СВ – отбелязва своите 45 години на сцена с голям концерт в София. На 8 ноември в Зала 1 на НДК ще прозвучат най-големите хитове на групата, които се пеят вече от няколко..

публикувано на 06.11.25 в 10:15