Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Новата българска народна музика звучи в Чепеларе

БНР Новини
Снимка: chepelare.org

Петото издание на конкурса „Нова българска народна музика в 7/8” се проведе в град Чепеларе на 16-и октомври. Това е форум, даващ среща на творците, които искат да покажат нови авторски вокални и инструментални произведения на фолклорна основа. Той се организира за първи път в България през 2007 г. от Община Чепеларе. Идеята и спонсорството са на д-р Георги Лазаров, който живее в Балтимор, САЩ, но в сърцето и душата си носи България.

Последното издание беше посветено на една от най-обичаните народни певици Бойка Присадова, която е почетен гражданин на Община Чепеларе. Патрон на този празник за втора поредна година е Министерството на културата. Ето какво сподели непосредствено преди началото на конкурса г-жа Яна Димова, представител на организаторите:

Екипът на Община Чепеларе е горд за пореден път да бъде домакин на конкурса „Нова българска народна музика в 7/8”, който се провежда от 2007-а на всеки две години. Организира се в нашия град, тъй като г-н Георги Лазаров, който е основен идеолог на събитието, е роден в Родопите. След четвъртото издание беше взето решение занапред творбите, които участват, да бъдат камерни. Много приятен факт за нас е, че се явяват все по-млади композитори. Най-младият тази година е 19-годишен. Конкурсът се провежда на два етапа – разглеждане и селектиране на постъпилите конкурсни творби до определения срок от професионално жури и заключителен концерт-конкурс (финален кръг) за допуснатите произведения. Творбите през годините са изпълнявани от различни професионални състави. Този път разчитаме на вокална формация „Юдит +” и Оркестъра за народна музика на БНР.




В категория „Инструментални творби” изборът на журито посочи няколко интересни авторски решения. Сред тях първо място завоюва колоритното произведение на Луиза Станоева „Из България в 7/8”.

Вокалните произведения, номинирани за финала, представиха различни гледни точки към традиционната българска песен. Първа награда не беше присъдена, на втора позиция журито постави „Кирчо на кьошка сидеши”, автор Илиян Юручки.

Публиката в залата също определи своя фаворит – „Спомен” на Петър Петров.

Вокална формация „Юдит +” и Оркестърът за народна музика на БНР, които изпълниха творбите в конкурсната програма, изнесоха кратък концерт в паузата, която беше отредена за обсъждане на произведенията. Това беше своеобразен поздрав към публиката в залата. Освен любители на фолклорната музика, сред нея бяха и ученици от НУФИ Широка лъка, както и различни утвърдени вече млади музиканти, които подкрепиха колегите си.

Това е всъщност целта на такива събития – да събират и сближават поколенията музиканти, които представят фолклора ни у нас и извън пределите на родината, да дават шанс за развитие на талантливите български творци.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"Последни дни"

Петко Славов е комплексен творец – в сферата на музиката го познаваме като автор на песни и изпълнител (певец, басист и китарист) в самостоятелните му проекти и в групите Airbag, Терпентина и бенда на шоуто "Нощни птици“ по БНТ. Създател е на..

публикувано на 28.01.25 в 10:15

Елена Доскова-Рикарди записва името си в историята като първата българка, пяла в Ла Скала

С апломб разпространяваме в социалните си профили гръмки "новини" за седемте огромни маслени портрета на български оперни певци в Ла Скала или за първата българка концертмайстор на новогодишен концерт на Виенската филхармония . Ала понякога..

публикувано на 26.01.25 в 10:10

"Tears Of Heaven"

Комбинация от мощни хаус и техно бийтове, дълбоки бас линии, приковаващи вниманието мелодии и хармонии, магични поп и автентични етно вокали – това представлява музиката на дуото The KHANS. Те са Петър Алексиев – композитор и продуцент, и Атанас..

публикувано на 24.01.25 в 10:15