След Освобождението на България от Османско владичество през 1878-а, суверенът бе питан само пет пъти. Последният – на 25 октомври, когато за първи път гласуваха и българите по света. За нашите сънародници бяха открити 294 избирателни секции в общо 45 държави. По данни на МВнР общият брой на гласувалите е 26 939. Дистанционното гласуване по интернет бе подкрепено от 92,12 на сто от българите в чужбина. Най-много са гласувалите във Великобритания – 4875, в Германия – 3836, в Испания – 3098, а във Франция – 1019.Българите упражниха правото си на глас и в Гърция, където 1159 подадоха своя вот, а в Турция – 222-ма.
Как българите по света коментират своето участие в референдума?
Десислава Христова живее в Лондон, от няколко години се занимава с избори в чужбина, работи в неправителствения сектор, член на Инициативния комитет „Гласувай без граници“. Най-много са гласувалите наши сънародници във Великобритания, само в Лондон те са 2379.
За съжаление не можахме да постигнем мобилизацията, която очаквахме от миналата година, но това е една добра активност, споделя тя. Постигнахме положителен отговор над 96%. До голяма степен кампанията в чужбина е функция на това, което се случи в България, но ние положихме усилия, използвайки и социалните мрежи, и различни медии, за да достигнем до максимален брой хора.
Димитър Иванов живее в Швейцария. Той също е член на Инициативния комитет „Гласувай без граници“.Секцията в Цюрих е сред тези с най-много гласували наши сънародници на референдума – 304. От Димитър Иванов научихме, че не е имало опашки и гласуването е протекло много спокойно заради стройната организация. Той остро поставя проблема за трудностите при смяна на българските документи с изтекъл срок.
Ива Михайлова-Беличка и Нина Господинова живеят в Канада. Ива е президент на Културен център „Зорница“ в Монреал, а Нина е юрист. И двете са участвали в Секционна избирателна комисия – Нина като председател, а Ива – като секретар. Специално за референдума в Канада са открити три нови секции. Те са много благодарни на Димитър Иванов от Швейцария и на Любомир Гаврилов от Франция за огромното съдействие, което ни им оказаха при откриването на втора изборна секция в културен център „Зорница“-Монреал. Ива и Нина споделят, че независимо от резервите на някои наши сънародници, те са се убедили в ентусиазма на българите. В тяхната секция са гласували и възрастни, и млади. Една жена е дошла от град Квебек, който е на близо 3 часа път от Монреал.
В САЩ са гласували общо 3592 български граждани. В Консулски окръг Чикаго, където е най-многолюдната българска общност, са гласували 975. 250 са българите, които живеят в Батон Руж, щата Луизиана. Сред тях е Роберт Манолов. Той споделя, че на празници повече от половината наши сънародници се събират. Изборите за тях са също празник, така е било и с референдума. Роберт Манолов разказва за проведения референдум, за проблемите, с които се сблъскват българите там.
Още един поглед към приключилия референдум. Той е на проф. Любомир Гаврилов от Франция. Професорът от години е пристрастен към изборите, които се провеждат в чужбина и има енциклопедични познания по изборното законодателство. Той коментира резултатите от гласуването и остро поставя въпроса за финансовите измерения на референдума в чужбина. За пореден път припомня как могат да бъдат спестени парите на данъкоплатците.
Град Елена, област Велико Търново, посреща хиляди гости за Празника на еленския бут. Майсторите балканджии ще демонстрират в съботния и неделния ден кулинарното си изкуство, предаде кореспондентката на БНР Здравка Маслянкова. Повече от 1500 еленски..
На 8 ноември в „България днес“ слушайте п роф. Христо Пимпирев за 33-ата българска полярна експедиция, актуална информация от България и българските общности зад граница, за новия проект на Джо Лин Търнър и Мария Илиева. В..
В събота облачността ще продължи да се увеличава и до края на деня ще е значителна. Привечер в крайните североизточни райони ще завали дъжд. Вятърът ще се ориентира от север-североизток и ще е умерен, с него ще започне да нахлува студен въздух...
От Варна към Антарктида, днес – 7 ноември, потегля 33-тата българска полярна експедиция. За трета поредна година нашите полярници ще плават към Ледения..
Трийсет и третата българска полярна експедиция се отправя към Антарктида, за да продължи научните си проучвания в сътрудничество с учени от различни..
Премиерата на документалния филм "Кой е професор Чирков" ще се състои тази вечер в столичното кино "Люмиер". Режисьор е Елени-Маргарита Нейкова-Елма,..