От 4 до 6 ноември в София се състоя 11-та научна конференция с международно участие „Космос, екология, сигурност”, организирана от Института за космически изследвания и технологии при Българската академия на науките. В нея се включиха над 70 участници от различни страни, сред които България, Русия, Франция, Гърция, Италия, Македония, и бяха представени над 100 доклада. Сред разглежданите теми, наред с изследванията на хаотичните движения на небесните тела и функционирането на безпилотни авиационни комплекси, беше дискутирано и прилагането на космическите изследвания в различни сфери на човешкия живот като мониторинг на природни екокатастрофи, отглеждането на растения в космическа оранжерия, влиянието на магнитното поле върху живите организми и използването му като съпътстваща терапия на хипертония и профилактика на инфаркт и инсулт, дистанционни методи за търсене и проучване на нефт и газ и др.
Конференцията премина под знака на приемането на България в Европейската космическа агенция. В първия ден на конференцията в Парламента единодушно бе одобрено асоциирането и ратифицирането на договора, подписан от министъра на икономиката Лукарски преди няколко месеца. Така ще можем да реализираме възможностите, които дава Европейската космическа агенция на космическите изследвания в България, заяви директорът на Института за космически изследвания и технологии при БАН проф. Петър Гецов.
На форума беше изтъкнато успешното сътрудничество между България и Русия в космическите изследвания:
Нас ни свързва дългогодишна традиционна дружба. Голяма част от успехите си България дължи на сътрудничеството си с Русия. Ние сме шестата държава в света, която има космонавт и третата държава, пристъпила към производството на космически храни. Имаме двама космонавти – Георги Иванов и Александър Александров. Всичко това дължим на ветераните в бранша, които ни предадоха щафетата. Нашата задача днес е ние да предадем нашите знания на онези, които идват след нас, за да не закрием в България тази толкова интересна област от науката и технологиите, подчерта проф. Гецов.
Днес българските специалисти работят по международни проекти в сферата на космическите изследвания и технологиите за NASA, COSPAR, IAF, DARA и др. в тясно сътрудничество с редица водещи световни институти и университети. Свидетелство за международното признание на научно-изследователската работа на българския Институт за космически изследвания и технологии е удостояването му със златен медал за иновации в областта на безпилотните летателни апарати на колектив от института на състоялия се неотдавна 9-ти международен форум за иновации и знания ТЕСЛА ФЕСТ с участието на 400 изобретатели от повече от 25 страни.
Любопитен акцент на конференцията внесе проф. Лъчезар Филипов от звено „Космическа астрофизика” на Института за космически изследвания и технологии, по чиято покана мексикански учени докараха в София 50-сантиметровото мумифицирано тяло на извънземно. Както казват, човек вижда това, което иска да види. Така че част от участниците в конференцията успяха да видят уникалния експонат!
Според публикуваната днес световна ранглиста на тенисистите Григор Димитров запазва десетата си позиция, въпреки че не успя да защити точките си от титлата в Бризбън заради контузия. Българинът загуби 150 точки и е с актив от 3200 – с 5 повече..
Президентът забави връчването на първия проучвателен мандат за съставяне на правителство на ГЕРБ до 13 януари. "Ще дам още малко време - няколко дни, с надеждата преговарящите да осъзнаят, че тяхната отговорност не е само пред собствените им..
Платформата за грамотност и правопис "Как се пише" за четвърта поредна година търси думата, която да опише максимално изминалите 365 дни на 2024 г. "Всеки може да даде своите предложения, дори те да се повтарят - напишете ги", призовава Доли..
На 10 януари поглеждаме от върха на алпийския ски подиум с емоцията на един шампион – Алберт Попов. След това отскачаме на приятна среща в центъра на..
Румъния става най-големият производител на природен газ в ЕС Румъния е била най-големият производител на природен газ в ЕС през 2024 г., а от..
"Позицията на правителството е константна. Българската православна църква (БПЦ) е една и неделима. Нейното единство е от особена важност за обществото. При..