Поли Генова и нейната песен „Ако любовта беше престъпление“ (If Love Was А Crime) донесоха на България четвърто място на песенния конкурс „Евровизия – 2016“. Това е най-големият успех за страната ни в историята на конкурса. Нека припомним, че през 2007 г. Елица Тодорова и Стоян Янкулов – Стунджи с авторската им песен „Вода“ бяха класирани пети. Самата Поли също е била на тази сцена – сама и с групи (включително на “Детската Евровизия“), а миналата година беше водеща на „Детската Евровизия“, на която България беше домакин.
Последното издание на състезанието избра победителите чрез т.нар. двоен вот. Във всяка страна-участничка гласува професионално жури, а към точките, присъдени от него, по-късно бяха добавени точките от зрителския вот.
След оспорвана руско-украинско-австралийска битка за първото място, то беше спечелено от Джамала, представителка на Украйна, с песен-разказ за депортирането на кримските татари по времето на Сталин. На второ място остана австралийката Дами Им, на трето – руснакът Сергей Лазарев. Така на практика България е първа по резултат сред страните от Европейския съюз.
В гласуването най-сериозно ни подкрепи Македония с най-висок брой точки – общо 20 от двата вота. Както и зрителите в Кипър и Испания, дали максималните 12 точки, което чувствително подобри крайния резултат. За него допринесоха и страните, чието професионално жури оцени Поли Генова с по 10 точки – освен Македония, това са Словения, Франция, Ирландия, Малта. Българите поставиха най-високо руската песен, но Русия не даде и една точка за нашата.
Дни преди големия финал, както и по време на концерта, социалните мрежи просто „прегряха“ от публикации, коментари и споделяне на каква ли не информация за конкурса и българското участие в него. Известни музиканти, актьори, спортисти, журналисти, дори представители на православието постоянно подкрепяха Поли и нейния екип. За високия зрителски вот със сигурност са допринесли многобройните гласове на българите в чужбина (по регламент не е разрешено гласуването за собствената страна от имейл или телефон, регистриран на нейната територия). Много наши сънародници, които живеят извън родината си, споделяха във форуми и общи чатове как се гласува и призоваваха към това. Общото мнение във виртуалните пространства, което наистина изигра обединяваща роля, беше: няма значение дали харесваш стила, наложен от „Евровизия“, дали одобряваш правилата за избор на песен и гласуване. Не е необходимо дори да си фен на Поли и нейната музика. Важното е, че това усмихнато и смело момиче заслужава подкрепата на всички българи. Преодолявайки неуспеха отпреди няколко години, с цялата си страст, професионализъм и с прекрасен екип зад гърба си, Поли Генова успя да събуди симпатиите на милиони по света и така да спечели поредния позитивен вот за страната ни.25 ноември е обявен за Международен ден за елиминиране на насилието срещу жените по инициатива на ООН още през 1999 г. Идеята е правителства, международни организации и НПО да поставят фокуса на общественото внимание върху този проблем, чиито реален..
На 24 ноември (неделя) от 19:00 ч. в концертната зала на НМУ "Любомир Пипков" женският народен хор "Драгостин фолк национал" отбелязва три десетилетия от основаването си. Създател и диригент на хора е проф. Стефан Драгостинов, който и този..
Звездна група и звезден изпълнител се събраха, за да възродят песен, написана преди почти четвърт век. D2 и Графа записаха съвместната си песен "Колко си красива", която излезе тази неделя в официалния YouTube канал на D2. "Колко си красива" се появява..
25 ноември е обявен за Международен ден за елиминиране на насилието срещу жените по инициатива на ООН още през 1999 г. Идеята е правителства,..