2 юни е тъжен ден за България, защото преди 140 години загубихме един от най-великите българи, родени на нашата земя. В тъгата обаче се събужда и радостта, породена от неговия подвиг, от мъжеството, силата на духа и любовта към родината – обич, за която си готов да се жертваш и да умреш. Ботев със своята смърт ни помогна да се събудим и да се надигнем, за да се освободим от турското робство – това заяви в словото си Калин Каменов, кмет на Враца, градът, който всяка година на 2 юни тържествено почита паметта на големия поет и революционер Христо Ботев и на всички загинали за свободата на България. Трябва да се отбележи, че първите официални възпоменания на тяхната памет са в края на XIX век. В мирно и военно време, в порой или други бедствия, каквото и правителство да е било на власт, поетът винаги е почитан с преклонение от народа ни.
Ботев е кумир в живота на хиляди съвременни българи. Те четат и знаят наизуст неговите пламенни стихове, вълнуват се от идеите на поета и вярват, че те ще помогнат народът ни да се съхрани в години на трудности и изпитания. Всеотдайно предан на словото и образа на Христо Ботев е врачанският учител Филип Филипов. Съгражданите му откриват физическа прилика с чертите на поета, а при заснемане на художествени филми за Ботев често канят Филипов да влезе в ролята на своя кумир.
Дълбоко вътре в себе си съм възпитаван от дете в дух на родолюбие, патриотизъм. Моят пра-пра дядо, български учител и свещеник, е бил и поборник, по време на Априлското въстание е събирал четници за четата на Христо Ботев. Като дете, понеже съм бил спортна натура, между нас момчетата винаги е имало съревнование за това кой ще скочи по-високо, кой ще надбяга останалите. Още тогава съм се опитвал да бъда пръв, оттогава образът на Войводата е бил мой пример. Питали са ме още като ученик във Враца кой от героите бих изиграл, тъй като участвах в театралните представления на Младежкия дом. Винаги съм избирал ролята на Ботев, заради неговата поривиста, огнена натура, чувствам го близък. Толкова актуален е и сега този гениален българин, писал творбите си преди 140 години, особено „Елегия“ – най огненото му изобличително произведение към всичко пошло, долно и нечисто.
Тази година се навършват 140 години от Априлското въстание, юбилеен е и походът „По стъпките на Ботевата чета“, който започна на 27 май от Козлодуйския бряг и на 2 юни приключва във Врачанския балкан. Всяка година в първите редици, облечен във въстаническа униформа сред походниците върви и Филип Филипов:
Да ви призная, има голям смисъл от похода „По стъпките на Ботев“. Миналата година участваха 700 деца, тази година са 1400. Когато аз вървя и пресъздавам образа на Войводата, не можете да си представите какъв ентусиазъм обхваща хората. Те викат, плачат, възрастни и малки деца идват да ми целуват ръка, става ми неудобно от това. Най-малкият участник в похода тази година е на 3 години, най възрастният е дядо Арун на 82. Той заедно със съпругата си върви до мен, сякаш са млади, имат на гърба си тежки раници, но не дават да им се помогне. Това е израз на патриотичния дух на българина. След толкова лъжа и лицемерие от управляващи и администратори, българинът се е затворил в себе си. Но за да го накараш да излезе от черупката, трябва да проговориш с гласа на историята, да му напомниш за знакови личности като Левски и Ботев, но в истинския им вид, без измислици и идеология. Тогава душата на българите се отключва, връща се към детството и отново преживява гордост и вълнение пред величието и подвига. Тогава, ако изпратиш искрено послание, то ще зареди с оптимизъм и радост изстрадалия народ на България. Духът е този, който ни съживява, плътта е тленна, тя нищо не ползва.
На 26 април тази година отбелязваме Светла събота, с която завършва първата седмица след Великден , обобщаваща поредица от значими събития, настъпили през това време. В Светла събота, както всеки друг ден, вярващите са приканени да се радват..
Личните истории на Елица Стефанова, Мариана Николова и Савина Панайотова свидетелстват как се поддържа жива православната вяра в инославна среда, а французинът Никола Каплен разкрива какво привлича католиците към Православието. От..
На 25 април Светата ни Църква отбелязва Светли петък. Този ден от Светлата седмица е посветен на възпоменаването на иконата на Божията майка "Живоприемни източник". На Светли петък след литургията се извършва водосвет пред иконата на..
На 12 май Православната църква отбелязва паметта на св. Епифаний, епископ Кипърски и на св. Герман, патриарх Константинополски...
На 13 май честваме паметта на св. мъченица Гликерия девица и свети мъченик Лаодикий. Света Гликерия била с благороднически..