Многопластовият артист Константин Казански е композитор, аранжор, автор-изпълнител на песни, музиковед. Приятел с големите български поети Христо Фотев, Константин Павлов и Стефан Цанев. Мечтата му да учи театрална режисура не се осъществява. Става популярен изпълнител предимно на френски песни, пише и свои авторски. През 1971-а след турне остава в Париж, където живее и до днес. В Cabaret russe получава репутацията си на „музикален цигановед”. Музикален директор е на издателство JAP. През 1975-а Владимир Висоцки го забелязва и го кани за аранжор на първия си албум, записан във Франция. Заедно със съпругата си създава хор „Казански”, сътрудничи в различни музикално-театрални проекти с Марина Влади, а в последните години и с големия ни актьор Стоян Алексиев. Университетското издателство и френският отдел на „Рийдър‘с Дайджест” издават неговия цикъл стихове „Писма от Париж” от едноимения му албум с авторски песни. Казански е автор на текста, музиката и аранжиментите на всичките си песни.
За мястото му в Париж, за годините, пълни с творчество и интересни поръчки, за опита на един самоук музикант, Константин споделя с жар, докоснал се до импресариото на Игор Стравински, създателя на балета „Жар птица“.
Срещата с Висоцки. Руските кабарета в Париж. Приятелство и сътрудничество, прераснало в нещо повече. За всичко това е автентичният разказ на твореца.
Как стига до написването на цикъла стихове „Писма от Париж“, изпети в песни. За суетата и свободата на твореца, са следващите думи на Казански.
“Борис Христов – Посланик на българската песен” – така е озаглавен концертът на оперният певец Пламен Бейков и на пианистката Божена Петрова, който ще се състои тази вечер в Първо студио на БНР. “ Програмата е опит за реконструкция на творческите..
Малко познати произведения в изпълнение на изключителни музиканти очаква столичната публика на 6 ноември в зала "България". Ще прозвучат Вариации върху тема на Франк Бридж, оп. 10 – ранна творба на Бенджамин Бритън , посветена на неговия учител по..
Една от най-красивите, вечни песни на България е "Зайди, зайди, ясно слънце ". Счита се, че като мелодия съществува от поне пет века. У нас е популярна с текст, който се среща в сборника от народни песни и стихотворения "Нова песнопойка", съставен..