На 9 юни отбелязахме Международния ден на архивите – ден, свързан с историята и паметта на човечеството. Но и с посланието тази памет да бъде запазена. По този повод председателят на Държавната агенция „Архиви” доц. д-р Михаил Груев посочи, че стратегическа цел на колегията е електронното архивиране.
Светът върви към все по-пълно изместване на хартиените документи от електронните. И това е голямо предизвикателство за архивната колегия не само у нас, но и по света какво да правим с тези електронни документи – отбеляза той. – Ето защо изработването на стандарти, на правила за цялата държавна администрация за съхраняването на електронните документи най-напред в институциите, а след това и за предаването им в Държавна агенция „Архиви”, за гарантиране на тяхната автентичност и сигурност, е може би задача номер едно на агенцията според стратегията за развитие на електронното управление в периода до 2020 година.
Както отбеляза доц. Груев, това е свързано с развитието на информационните технологии и е обвързано с немалко финансови средства. Те обикновено са дефицитни в държавната администрация като цяло, а в архивната система в още по-голяма степен.
Така или иначе, това е правителствена задача и именно агенция „Архиви” е институцията, която е натоварена най-напред за изработването на стандарта в една близка перспектива и за приемането на първите електронни документи. От опита, който имаме в контакти с наши колеги от други страни, най-вече от Европейския съюз, знаем, че това е предизвикателство за всички архивни системи. Защото стои открит въпросът дали след 20, 30, 50 години, тези електронни документи биха били четими и използваеми.
Това налага на всеки 5 до 10 години ъпгрейдването на целия този масив, който във времето ще нараства. Но за световната архивна колегия преминаването на държавните администрации от хартиен оборот изцяло към електронен е предизвикателство. В по-развитите архивни системи обаче има електронно архивиране.
Сред ценните нови постъпления в архива е колекцията на Съюза „Истина”, създаден през 1990 година за проучване на престъпленията на комунистическия режим. В нея има регистрационни листове на репресирани хора, свидетелства за ранните години на тоталитарния режим.
Ще добавим, че миналата година дъщерята на покойния президент Жельо Желев е предала архива на баща си. Дъщерята на неговия предшественик Петър Младенов също решила да предостави архива на баща си. В хранилището е постъпил и богатият архив на видния интелектуалец проф. Марко Семов. Проф. Иван Газдов, бивш ректор на Художествената академия, също направил дарение. Ценно е и постъплението, предоставено от артиста Нино Луканов от Стара Загора, приятел на големия български бас Борис Христов. Луканов е известен артист от старозагорския театър и негов приятел. В дарението има снимки, албуми, отзиви в печата и др.
През 2007 г., на 11 юни президентът на САЩ Джордж Буш-младши е на посещение в София. По решение на тогавашния протокол пресконференцията, която дава за медиите се провежда сред експонатите на Националния археологически музей. Официалният обяд за госта..
Православната ни църква почита днес, 11 ноември (по стар стил 24.11.), паметта на свети Мина. В България той е един от най-обичаните светци, който най-бързо помага на вярващите, отправили искрена молитва към него. Иконата на св. Мина в..
Археолози проучиха некропол в местността Каваци край Созопол. Периметърът, в който се намира е част от историята на Аполония Понтийска и е датиран от IV в. пр. Хр. " Това е един много участък с интересни погребения, в които се открива нюанс на..
В светската летопис на следосвобожденска България, митрополит Климент Търновски е известен като Васил Друмев – бележит книжовник и общественик, той води..