Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Любопитни археологически находки в местността Каваци край Созопол

Снимка: БГНЕС

Археолози проучиха некропол в местността Каваци край Созопол. Периметърът, в който се намира е част от историята на Аполония Понтийска и е датиран от IV в. пр. Хр. "Това е един много участък с интересни погребения, в които се открива нюанс на тракийския религиозен обряд. Открихме първия ритуално погребан кон в аполонийския некропол и първия надгробен надпис с тракийски имена. Разбира се присъстват и всички детайли от култа към мъртвите" – съобщи директорът на археологическия музей Димитър Недев пред БНР-Бургас.

Димитър Недев

Той съобщи също, че са приключили археологическите дейности до стария град в Созопол, където ще бъде построена новата автогара на морското градче. Римското ниво, до което са достигнали археолозите е разкрило зидани некрополи изабележителни артефакти, като Надгробна стела с танцуващ мъж с куче, на предполагаемо знатен жител на Аполония. Намерени са още оловни тежести за прашка, бронзови стрели и 22 броя сребърни монети – скифати, използвани през този период от античността. Сред находките са и ценни рисувани керамични съдове, скъпи и луксозни за времето си.

Учените са категорични, че в Аполония Понтика са живеели богати знатни особи, след като подобни артефакти са разкрити в другите 60 гроба от  IV век Пр. Хр. около Каваци. Предстои антропологичен анализ на останките, които ще дадат повече данни за историята, а след това находките ще бъдат експонирани на вниманието на туристите.

Снимки: БТА, БГНЕС



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Гробницата на тракийския цар Севт III в могилата Голямата Косматка

Преди 20 години археологът Георги Китов открива гроба на цар Севт III

През 2007 г., на 11 юни президентът на САЩ Джордж Буш-младши е на посещение в София. По решение на тогавашния протокол пресконференцията, която дава за медиите се провежда сред експонатите на Националния археологически музей. Официалният обяд за госта..

публикувано на 12.11.24 в 12:00

Българите се преклониха пред паметта на свети Мина

Православната ни църква почита днес, 11 ноември (по стар стил 24.11.), паметта на свети Мина. В България той е един от най-обичаните светци, който най-бързо помага на вярващите, отправили искрена молитва към него. Иконата на св. Мина в..

публикувано на 11.11.24 в 16:27
Бутилката отпред и отзад.
Снимка: Национален археологически резерват Деултум - Дебелт

Откриха бутилка с изображение на мита за чудовището Химара в римски некропол от ІІ век

Много рядка и ценна стъклена бутилка откриха археолозите в гроб от ІІ в. в южния некропол на римската колония Деултум край село Дебелт /Югоизточна България/. Уникалното е, че върху нея е изобразен митът за чудовището Химера, победено от героя..

публикувано на 09.11.24 в 08:05