Свобода и нови приятели – заради тези съкровища си струва да изоставиш удобствата и да превърнеш любимото си занимание в професия. Днес Александър Македонски има свободата да твори бутикови велосипеди уникати, а благодарните клиенти му се отплащат с приятелство.
Когато велосипедите са не просто средство за придвижване, а страст, не ти остава нищо друго, освен да им се посветиш. С тази философия той основава в София студиото си 1bike и превръща целите си в мисии – да създава невероятни велосипеди, да провокира хората по-често да разчитат на колелата и да имат свое уютно веломясто. Първата си работилница Александър отваря в домашното мазе в Дряново, когато е в 6-и клас. После се труди в работилницата на баща си. А след известно пребиваване в медийния интернет сектор и работа в IT компания, но най-вече след престоя си в Холандия, където преосмисля как трябва да се движим в градската среда, той осъзнава своето призвание. И един ден си казва – искам да ремонтирам и да правя уникални колелета. Намира склад в Дряново и... започва.
Често Александър влиза в ролята на психолог, за да усети какъв велосипед отива най-много на човека срещу него.
Клиентите ни са много готини и доста бързо и лесно успяваме да разберем какво искат. Разговорите с тях пък ми създават нови приятелства, защото не е просто някой да си остави колелото за ремонт и да излезе. Понякога минават часове и дни в обсъждане на даден проект, а това води до задълбочаване на взаимоотношенията.
Всеки велосипед, до който се е докоснал Александър, е неповторим, направен сам за себе си по поръчка на неговия собственик. Т.е. той няма аналог в дизайна.
Нямаме велосипед, който да е същият като предишния, просто няма, подчертава Александър. Разбира се, имаме повтарящи се цветове, защото, както във всичко, и тук има модни тенденции. Но като цялостна визия, като комбинация от аксесоари, цветове, рисунки, стикери – всеки е различен.
В момента най-модерен е тюркоазеният велосипед. Хората много харесват този синьо-зелен цвят, който отпраща към винтидж културата, обяснява Александър. Ала колелото е много повече от това – то е част от имиджа и житейската визия на младия човек. Като „елегантния градски боец със семейна история” на Николета, сдобил се с ретро излъчване и класа. Велосипедът има допълващ елемент, ако щете, и в представянето на един човек, обобщава майсторът.
Преди дни Александър Македонски успя да зарадва 236 деца в Лом, Кнежа, Попово, Кубрат, Нова Загора и Етрополе, на които подарява „пипнати” от него велосипеди. И всичко това благодарение на над 300 дарители от цялата страна. През м.г. пък дари първите 70 колелета на деца в Дряново – нещо като граждански дълг към мястото, където се намира работилницата на 1bike.
„Колело за смет, за дете велосипед” е друга благотворителна кампания на Александър, който мечтае да изнесе бизнеса си и зад граница – в страни с богата традиция в производството на къстъм велосипедите (с ндивидуален дизайн). И може би защото носи името на пълководец, не се страхува от предизвикателства.
Може би името ми е малко задължаващо, защото асоциацията, която дава, води до очаквания у хората. Но пък аз гледам да не мисля за това. Просто така се казвам и това е.
Снимки: личен архив
България осъмна в бяла приказка и денят ни напомни, че всичко тече, всичко се променя. Дали това важи и за родния ни парламент?- Йоан Колев тръгна по следите на отговора. Изкуството, като по- безболезнен и ясен начин да..
В сряда , 13 ноември, през нощта от югозапад ще започнат нови валежи от дъжд, в планините над 500 м надморска височина – от сняг. Без валежи ще е в Северозападна България. През деня от запад валежите временно спират, най-късно в североизточните..
Българи от 18 държави, 34 училища зад граница и 8 български лектори от университети в чужбина са участниците в първата година на Националната програма "Неразказаните истории на българите", по която се издирват малко познати факти за достойни..
Велико Търново е градът с най-много културно-исторически забележителности в България. Няма човек у нас, който да не се вълнува когато стъпи в Старата..
Българи от 18 държави, 34 училища зад граница и 8 български лектори от университети в чужбина са участниците в първата година на Националната..
Министерството на правосъдието публикува за обществено обсъждане два законопроекта в изпълнение на ангажиментите на страната по Националния план за..