Продължават националните чествания на юбилея на великия български бас Никола Гюзелев, започнали на 17 август, когато се навършиха 80 години от рождението и 50 години сценична дейност на обичания от целия артистичен свят певец и художник. Предстоят концерти, изложби, представяния на книги и нов документален филм на режисьора Олег Ковачев на сцени, на които Гюзелев е пял и с участие на музиканти, с които е работил и на които е преподавал.
Основахме миналата година, с приятели и дейци на културата, фондация „Никола Гюзелев“, заедно с НДК, Софийска опера, БАН и др. Тази година получихме значителна морална и финансова подкрепа от Министерството на културата, без което нямаше да можем да осъществим всичко. Благодарна съм за помощта. Община Павликени прави голямо честване и кръщава летния театър в града на негово име, на 16-ти септември. А на 20-и, БАН организира голям концерт в негова памет с музикално инструментални изпълнения и с участие на значителна част на академиците в областта на изкуството, в големия салон, а във фоайето ще бъде открита изложба. Ще присъстват Свeтлин Русев, председателят на БАН акад. Стефан Воденичаров, Людмил Стайков, Пламен Джуров със Софийски солисти, Иван Дренников. Следва Парма, където ще има концерт на 22-ри септември, заедно с Радостина Николаева, Бисер Георгиев, Владимир Стоянов и Микеле Пертузи. Софийската опера му посвещава спектакъла „Дон Карлос“ на 29-и октомври, с българско и чуждестранно участие, а Роберто Скандиуци ще пее в ролята на Филип. След това идва Рим на 3-и ноември, в Българския културен институт и посолството. Ще има концерт, прожекции, представяне на нови книги.
Фондация „Никола Гюзелев“ заедно с фондация „13 века България“, издаде монография на Гюзелев със снимки от роли, картини и текстове за него, – продължава Анна Мария Гюзелева. – В Страсбург, ще има концерт на 18-и ноември. На втори декември в НДК, ще се открие изложба на афиши и снимки от роли, с представяне на монографията и новия биографичен роман за Гюзелев на Владимир Гаджев. На 13-и декември в зала 1 на НДК е големият юбилеен концерт в рамките на новогодишния фестивал: „Рицарят на операта“. Той ще бъде с италианско и българско участие и разбира се ще пеят: Владимир Стоянов, Николай Карнолски, Мариан Йовановски – негови ученици, също така Бойко Цветанов, Калуди Калудов, Орлин Анастасов и Даниела Дякова. Франческа Патане е италианското сопрано, чийто баща беше един от големите оперни диригенти Джузепе Патане. Диригент на концерта ще е Донато Ренцети, който е работил с Гюзелев. Концепцията е да участват ученици, колеги и диригенти, които са работили с Никола. Сега, например правим филм за него и ще интервюираме Ренато Брузон, Мирела Френи, Катя Ричарелли, Христина Ангелакова и др. В Рим и Парма, които се отнесоха с много голяма любов и разбиране, те са първите, които ще му посветят концерти в Италия.
Излезе първата „Книга на песните на ЕС“ (The EU Songbook), която съдържа по 6 песни от всяка от 27-те страни членки на ЕС и химна на общността "Ода на радостта", предава БТА. Песенният сборник е датски проект с нестопанска цел и няма финансови връзки..
От трийсет години цигуларката Искрена Йорданова живее в Лисабон. Всичко, което прави като музикант, е свързано с бароковата музика. Посвещава голяма част от времето си на откривателството на старинни ръкописи, на които вдъхва нов живот със своя..
Kottarashky е един от най-интересните автори на музика, които се появиха на българската сцена в първото десетилетие от новия век. Зад този псевдоним стои Никола Груев, който неуморно експериментира със смесването на жанрове. Познаваме го предимно с..
"Или се раждаш артист, или изобщо не ставаш такъв” - ехото от истинността на тези думи на родената на 2 декември в Ню Йорк прима на световната опера..
За Пламен Бонев De La Bona, като изпълнител и автор на музика 2024 година е изпълнена с обич. "Обичам" е заглавието на последния му сингъл, който е дал..