Рождество е! Християните са в очакване на великото тайнство – раждането на Христос. В тези мигове сме заедно с митрополита на Българската православна църква за Западна и Средна Европа Антоний.
С мисъл за по-добро бъдеще се питаме дали сме опазили нашите християнски и общочовешки ценности? В размирния ни свят непрекъснато се натъкваме на агресия, терористични актове, на българин, който с шут събаря момиче по стълбите в Берлинското метро, натъкваме се на алчността при трафика на хора и на нелегални мигранти, натикани като сардели в микробус, без храна, вода и въздух – почти задушени. Това ли е нашият мир?
Пороците и страстите винаги са били голямо изпитание за всички хора на Планета и естествено, това не отминава и целокупния български народ, който дълбоко в сърцето помни историята си, пази традициите си и своята православна вяра. Но като човеци всички ние носим и своите слабости и се подаваме понякога на тези изпитания. Тях трябва да преодоляваме с търпение, вяра и надежда, с любов към Бога. Не трябва да униваме, защото изпитания има навсякъде, но да си изваждаме поуки и да бъдем по-добри.
Да се върнем към светлия празник. Българите в Централна и Западна Европа в колко храма се черкуват?
В Западна и Централна Европа имаме 35 църковни общини в 15 европейски столици. Така че Рождество Христово го посрещаме с голяма църковна радост. В тези храмове нашите сънародници се поздравяват с раждането на Спасителя, участват молитвено в светата литургия, причастяват се в тайните Христови, защото днес завършва периода на рождественските пости и започва подготовката за Богоявленските празници, които ще настъпят на 6 януари. Тогава всички ние ще честваме кръщението на нашия Спасител Исус Христос във водите на река Йордан и ще извършим богоявленския водосвет, ще хвърлим кръста, за да може през годината кръста Христов да осенява всички нас.
Вашият благослов към всички християни и по-специално към българите по света.
Да се радват в сърцата си, да не униват, да имат винаги вяра, да помнят историята и традициите си. Да възпитават децата си в родолюбие, колкото и трудно да е. Трябва да знаят, че това, което посеем сега в техните души, ще жънем след време.
На 26 октомври Църквата ни почита паметта на св. великомъченик Димитър Солунски, считан за един от най-великите светии сред Православието. У нас името му се свързва и с възстановяването на Второто българско царство през XII век, когато братята-боляри..
Датата 23 октомври, която запознатите с македонските дела свързват с основаването на ВМОРО/ВМРО преди 131 години в Солун, вече 17 години се чества в Северна Македония като държавен празник и е неработен ден в страната. Тази несъмнено важна за..
Наричат Никопол "градът на вековете" заради неговата хилядолетна история. Той възниква като селище още през 169 г. по времето на римския император Марк Аврелий. През 629 г. византийският император Никифор III Фока преименува града на Никополис, което..
На 30 ноември православната ни църква почита паметта на св. ап. Андрей. Той е брат на свети първовърховен апостол Петър и се нарича Първозвани,..