Изложба с творби на фотографи – любители беше подредена преди дни в градината на клуб „Фотосинтезис” в София. Експозицията е под наслов Виж „Твоят поглед“, както е озаглавен най-масовият конкурс за любителска фотография в страната ни, включва 20 черно-бели и цветни кадри. Конкурсът беше организиран за 4-та поредна година от екипа на „Списание 8” – известно издание с научно-популярна тематика. В продължение на една година в редакцията на списанието са събрани над 2700 снимки на общо 1900 автори.
Няма специални условия, които организаторите да изискват от участниците. Допуснатите в конкурса снимки е трябвало да бъдат с добро качество и сюжетът им да впечатлява по-широк кръг публика. Конкретна тема не е поставяна, не е задължително да бъде снимка от пътуване, може да са портрети и абстрактни неща. Повечето фотографи са любители, но има техни кадри, направени с изумително майсторство. Конкурсът е отворен, което го прави много масов и интересен – казва главният редактор на списанието Ганета Сагова. От нея научаваме кой е авторът с най-много отличени творби във фото селекцията:
Фаворитът е Красимир Матаров. В един момент се оказа, че сред избраните снимки фигурират не една и две от този автор. Дори ни беше доста трудно да изберем кои от тях да не включим в изложбата. Когато разговарях с него, той сподели, че не е професионален фотограф, а любител. Тогава си дадох сметка какво нещо е хобито и как човек може да се отдаде на своята страст, която да го превърне не просто в професионалист, а в истински артист в своята област. Този човек е като художник във фотографията. Пречупва образите по такъв начин, че в неговите фотографии можеш да видиш различни неща, те те карат да мечтаеш. В тях има фантастика, има макроснимки, направени са с вкус и много фантазия. Например на една от фотографиите има гигантска муха, която ни напомня за произведението на Франц Кафка, но и за образи от фантастиката. Той също снима и природни забележителности. Ние не ограничаваме фотографите, приемаме и концептуална фотография, всичко, което е видяно от хората по нестандартен начин, но достатъчно красиво поднесен, за да стигне до сърцето на публиката. Една от наградите отиде при Десислава Игнатова, която изпрати много красива черно-бяла фотография. На фона на останалите цветни снимки, нейната лично на мен много ми допадна. На нея има къща и високи треви, сред които на воля тича едно прекрасно дете. В конкурса има дори снимки, направени с камерата на телефон. Аз лично не съм привърженик на този род снимане, макар че техниката става все по-добра. Вече всичко е възможно, важното е да не поставяме рамки и ограничения.
Много отговорно нещо е правенето на фотография, то е почти като рисуването на картина, която искаш да подариш на някого – казва Ганета Сагова. Нейното обяснение е, че всеки кадър винаги пречупва вътрешния свят на автора. Затова, човек трябва да бъде много внимателен когато си поставя фотография или картина в къщата. Всичко е заредено с енергия и тя може както да те зареди, така и да ти отнеме силите и доброто настроение.
Член на журито за поредна година е Елизабет Илиева, представител на фирма за фотографска техника. Тя също изказва възторг от креативния подход на много от участниците в тазгодишния форум за фотография.
Моята болка е, че има много талантливи хора в България, но сме много малък пазар и оставаме незабелязани. Виждам как колеги от чужбина рекламират творби на свои посланици чрез фотографията. В не редки случаи българските фотографи ги изпреварват осезаемо с идеите и качеството на кадрите си. Независимо с каква техника снимат, те си разбират от работата. Българските фотографи обаче не могат да разчитат на доходи, каквито имат колегите им навън, но пък имат възможност да пътуват извън страната, за да търсят нови обекти за заснемане.
Снимки: „Списание 8"
Кога последно посетихте музикален клуб? Забелязахте лицата на хората там? Бяха различни, нали? – именно това ще се опита да ни покаже и изложбата "Лицата на нощна София", която се открива на 16 януари в сърцето на града – в новото пространство на..
Връзката между България, "Мустаците на Дали" и Пикасо е тема, която би могла да остане широко дискутирана в следващите няколко години, а може би и десетилетия. Причината за това не е свързана нито с новите технологии и изкуствения интелект, нито с..
Най-новият проект на режисьора Стефан Командарев - "Блокова вселена", е един от 35-те селекционирани на най-важния световен форум за филмови копродукции Berlinale Co-Production Market. Всяка година кандидатите са стотици, селекцията е няколко..