Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пенка Апостолова – българката, която създаде в Канада йога-шаха

БНР Новини

Пенка Апостолова емигрира в Канада през 1990 г. не по своя инициатива, а след съпруга си. По онова време – след падането на режима на Тодор Живков, страната прохожда по пътя на демокрацията в силно турбулентна среда. Съпругът на Пенка е убеден, че трябва да търси реализацията си в чужбина и заминава по отъпкания по онова време път – за Куба със спирка в Канада. Днес, след 27 години живот в Монреал, Пенка се чувства успешно интегрирана в канадското общество. Не съжалява за решението си, но и с интерес следи чрез интернет живота в родината. Споделя, че в Канада има голяма и задружна българска диаспора, която поддържа жива връзката с родината: издава свои вестници на български, организира турнета на български артисти в Монреал, Торонто и САЩ. Това е прекрасен начин да се събира българската общност, да видим нещо, което идва директно от България, споделя Пенка. Лесно ли се интегрират българите в канадското общество?




Шах за всичкиИма голяма разлика между българската емиграция от 90-те години на ХХ век и тази, от последното десетилетие, – обяснява Пенка. – Когато идвахме ние – първата голяма вълна от България, въобще не бяхме подготвени за емиграцията. Повечето от нас не знаеха езици. Нямахме идея как работи системата тук. Имахме само теоретична подготовка – от филмите. Нямахме и право да започваме работа веднага, защото тогава, за да останеш в Канада, трябваше да искаш политическо убежище. Днешната емиграция е много по-подготвена. Хората, които идват, говорят езици. Имат приготвени документи, дипломи. Могат буквално като пристигнат да започнат работа някъде. Моят случай беше по-различен. Не съм подавала молба за политическо убежище. Фактът, че мога да играя шах, ми помогна да ползвам статут за хора, които могат да допринесат за развитието на страната в различни области.

Може да се каже, че в Канада Пенка преоткрива себе си:

В България винаги съм играла шах. В Монреал започнах да уча шиацу масаж. В шиацу се практикуват меридианни упражнения. Моята учителка ми каза, че е добра идея да се насоча към преподаването на такива упражнения, тъй като съм много атлетична. Това ми отвори пътя към йогата и аз станах инструктор по йога. Но шахът е моята страст. Започнах да мисля, как мога да направя така, че да съчетая всичко, което съм научила досега. Седнах с идеята да направя детска програма за шах. Йогата беше отделно, не мислех за детски класове. Започнах да пиша представянето на моята работа: „Йогата идва от Индия… Шахът идва от Индия… Помага да се съсредоточим, да опознаем себе си…“. Тогава си дадох сметка, че тези две дейности са физическият и менталният аспект на едно и също нещо и идват от едно и също място. Така събрах йогата и шаха заедно и създадох уникална програма – йога и шах за деца, която до ден-днешен успешно работи.

Пенка Апостолова със световноизвестния лекар и писател Дийпак Чопра
В програмата се включват деца още от 5-годишна възраст. Според Пенка, колкото по-рано се научи да играе шах едно дете, толкова по-добре. Шахът помага на децата да развият различен начин на мислене, да се справят по-добре в училище. Учи ги да взимат правилни решения в живота, да предвиждат ходове напред. От друга страна, децата са по природа гъвкави, но с възрастта постепенно губят гъвкавостта си.

Снимка

По системата на Пенка децата съчетават в рамките на едно занятие йогата и шаха в зависимост от настройката си. Ако групата е прекалено активна, за да се съсредоточат децата, занятията започват с йога, като изпълняват например пози на различни животни, а след това преминават към шаха. Или обратното. Преподавателят адаптира заниманията според емоционалния заряд на групата, за да бъде времето, прекарано заедно, максимално полезно и приятно. И всичко това гарнирано с невероятния ентусиазъм и широката, топла усмивка на Пенка Апостолова.

Снимки: личен архив



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Все повече чужденци работят в България по програмите за краткосрочна заетост

През 2024 г. българските работодатели са увеличили вноса на персонал от страни извън ЕС, сочат данните на Агенцията по заетостта. За краткосрочна заетост са пристигнали 15 560 чужденци, или с над 35% повече спрямо 2023 г. Най-много работници..

публикувано на 03.02.25 в 09:35
Министърът на външните работи Георг Георгиев

Няма покана от Скопие за общо честване на Гоце Делчев

Няма да има съвместно честване със Северна Македония на 153-тата годишнина от рождението на Гоце Делчев на 4 февруари. България не е получила покана да почетем заедно този ден, съобщи външният министър.  Георг Георгиев определи отношенията между..

публикувано на 03.02.25 в 09:27
Росен Желязков

Премиерът Росен Желязков участва в среща на лидерите от ЕС за европейската отбрана

Днес в Брюксел премиерът Росен Желязков ще участва в неформална среща на лидерите на ЕС, фокусирана върху укрепването на европейската отбрана. Дискусиите ще обхванат повишаването на отбранителните способности на Съюза, противодействието на хибридни и..

публикувано на 03.02.25 в 06:45