Преди двайсет години едно издание със странното заглавие “Дигитален номад” минава вяло през книжния пазар. Ала авторите му Цугио Макомото и Дейвид Менърс ще се окажат пророци на едно избуяващо явление – все повече блестящи млади хора напускат корпоративната среда, за да живеят според собствените си правила – в идиличен свят, в който дишат свободно, защото гледките са красиви, въздухът и храната са чисти, съмишлениците ти са около теб, а работата отстои на един лаптоп разстояние.
На двайсет и шест Цветина Петкова се отказва от кариерата на проспериращ столичен адвокат, само и само да изпита другото лице на модерното робство, както го нарича тя, като стюардеса в голяма авиокомпания. Шест години по-късно младата жена обединява около себе си свободолюбиви професионалисти – инженери, архитекти, социални и медийни експерти, с които споделя плановете си да преобразява изоставени селски къщи в работни пространства за дигитални номади от цял свят.
В момента Цветина заедно със своите съмишленици замисля провеждането на кампании за групово финансиране и гледа смело към друг мащабен проект.
Следващата ни стъпка е да създадем глобално село, в чието развитие да участват инвеститори, компании или физически лица – разказва тя. – Там те ще могат да си купят имоти, които да ползват за определен период от годината, а в останалото време ние да ги менажираме и да привличаме хора от цял свят. За проекта си “Глобъл вилидж” избрахме село Боженица – на 15 км. от Зелин, тъй като има достъп и до магистрала, и до София като най-близкото летище. Познавам хора с невероятни проекти за селски туризъм, но те, за съжаление, се отнасят до недостъпни места и тепърва трябва да се проправят пътища, да се стоят училища. Ние обаче трудно бихме се справили с подобно изоставено от Бога място, затова си избрахме локация с повече възможности, където хората да имат достъп до активни проекти и идеи и да участват в промяната на средата.
Така до номадите със свободни професии ще могат да застанат местните жители и да предлагат биологична храна, организирани разходки и походи в планината, изработени от ръцете им занаятчийски предмети. И всички те, обединени от най-ценното на този свят – свободата.
Свободата всъщност предполага отговорност, защото трябва да умееш да организираш времето си, да приоритизираш задачите си, да учиш постоянно, за да генерираш средства, но и пълноценно да оползотворяваш свободното си време – добавя Цветина. – Така че дигиталните номади са хора, които жадуват свободата и предприемат конкретни стъпки за този начин на живот. Освен това те имат сериозно образование и добра професия, учили са и са живели в чужбина, пътували са, водени от желанието за растеж и личностно усъвършенстване. Това им позволява да правят свободен избор.
Снимки: unityhub.co/bg
В „България днес“ на 7 февруари се спираме на актуалните събития от България и българските общности по света и правим обзор на по-важното от Балканите през изминалата седмица. С помощта на Диана Цанкова разказваме за художника от Стрелча Мильо Балтов,..
В събота , 8 февруари, минималните температури ще бъдат между минус 8 и минус 3°, в София - около минус 8°. През деня над Западна и Централна България ще преобладава слънчево време с по-значителни увеличения на облачността над Дунавската равнина...
Учени от Сорбоната ще проучват културното наследство в Регионалния етнографски музей на открито "Етър", информира БНТ. През март, т.г., френските учени, съвместно с експерти от РЕМО "Етър" ще проучват интересни за тях елементи от съхраненото..
На 6 февруари се дава официален старт на работата на тунелопробивната машина "Витоша" за разширяване на Линия 3 на столичното метро към квартал..
В "България днес" на 6 февруари опитваме да разберем как опитите на властите в съседна Сърбия да докажат съществуването на т.нар. "шопска нация"..
В „България днес“ на 7 февруари се спираме на актуалните събития от България и българските общности по света и правим обзор на по-важното от Балканите..