Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Международен научен екип търси лечение за тежки заболявания на основата на билковите антиоксиданти

Билковите антиоксиданти са на път да се превърнат в алтернатива на витамините и минералите – до този извод стига международен екип от учени, сред които е и доц. Николай Цветков от Института по молекулярна биология към Българската академия на науките. Изследването е публикувано през януари т. г. в авторитетно научно списание – Oxidative Medicine and Cellular Longevity.

Антиоксидантите представляват биохимични вещества, които попадат в човешкия организъм чрез хранителни продукти и му се отразяват благоприятно. Основното им свойство е да унищожават свободните радикали, породени от токсини, тежки метали, токсични съединения. По този начин антиоксидантите ни предпазват от вируси, бактерии и подобряват имунната ни система.


Доц. Николай ЦветковНаправихме библиометрично изследване на около 300 хиляди публикации от последния половин век и установихме, че интересът на учените е изместен от витамините и минералите към природните съединения, каквито са куркуминът, ресвератролът и цистеинът – разказва за работата си в международния екип доц. Николай Цветков. – Тези изследвания на индивидуални природни молекули се дължат основно на факта, че учените все още не са достигнали до желания ефект с намирането на различни витамини, с действието на различни минерали от природен произход. И затова през последните години те решават да изучат по-обстойно действието им, включително страничните им ефекти и техния метаболизъм.

Екипът, ръководен от българския молекулярен биолог проф. Атанас Атанасов от катедрата по фармакогнозия към Виенския университет, установява, че учените все по-често насочват вниманието си върху растителните антиоксиданти и използването им за борба с т. нар. оксидативен стрес, причинен от натрупването на свободни радикали в организма. Според изследователите, продуктите с растителен произход като куркумина в куркумата и ресвератрола в червеното вино могат да имат огромен потенциал, ако се приложат самостоятелно или комбинирано за профилактика и лечение на редица болести, включително диабет и рак.

Правени са множество изследвания и с куркумина и ресвератрола, но засега не е достигнат желания резултат – казва още доц. Николай Цветков. – Все още е твърде рано да се твърди, че тези съединения биха могли да се използват самостоятелно или въобще като медикаменти. Но пък може да се каже, че огромна част от изследванията са оптимистични – без да се твърди, че вече са на път да станат хит при лечението на редица заболявания. Подобни съединения като ресвератрола и куркумина се метаболизират много силно в човешкия организъм – бързо се разграждат по различни пътища, но са и много трудно водоразтворими. Затова и при приемането им през устата тези съединения не достигат максимални концентрации, които биха довели до някакъв ефект. Важно е да се знае също така, че понякога антиоксидантите имат и обратен – прооксидативен, ефект.

Доц. Николай Цветков добавя, че вече се прибягва и до нанотехнологии, за да може природните съединения да станат по-достъпни за нашия организъм. Добре е да си набавяме антиоксидантите чрез храната, смята той. Боровинките, ягодите, спанакът, цвеклото, фасулът, натуралният шоколад са все продукти, богати на полезните съединения.

Международният екип, включващ учени от България, Румъния, Хонконг и Египет, ще продължи съвместната си работа и през тази година. Те ще работят над проект, твърде иновативен и пръв по рода си у нас, насочен към създаването на нови хибридни молекули срещу паркинсон, алцхаймер и други невродегенеративни заболявания.

Снимки: архив



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Вратата за България към еврото е отворена от 1 януари 2026 г.

На основата на данни за инфлацията през декември, разпространени от Евростат, Институтът за пазарна икономика прогнозира, че вратата за страната ни към еврото ще бъде отворена от 1 януари догодина. Спрямо декември 2024 г. средногодишната инфлация..

публикувано на 18.01.25 в 11:03

Страната ни е получила 32 млрд. лв. от еврофондовете от началото на членството си в ЕС

От 2007 г., когато започва членството на България в Европейския съюз, у нас са постъпили 32 млрд. лв. от еврофондовете, според анализ на Института за пазарна икономика. Във всички големи инфраструктурни проекти са вложени европейски средства...

публикувано на 18.01.25 в 09:38

Рилският комплекс "Мальовица" ни кани на нощно ски каране

Най-запалените скиори вече могат да се спускат по снежните склонове на Рила и в тъмната част на зимния ден. Курортният комплекс "Мальовица" отваря нощното ски каране, съобщава БТА. Условия за т.нар. "нощно каране" ще има всяка събота вечер от 18:00..

публикувано на 18.01.25 в 09:15