С идването на лятото настава време и за Фестивала на българското кино в Рим. И тази година организаторите на събитието – актрисата Жана Яковлева и целият екип на ръководения от нея Български културен институт в италианската столица, обещават да превърнат дните от 27 до 30 юни в истински празник за ценителите на българското кино и култура.
Мястото е емблематично – Домът на киното в Рим, разположен в градините на изящната Вила Боргезе:
С всяка една изминала година имаме все по-активни срещи с хора, които се интересуват от българско кино, и които дават все по-висока оценка на постиженията на нашите творци – споделя Жана Яковлева. – Огромна част са и наши колеги артисти, продуценти, режисьори, някои от които са работили в България, други се надяват да работят в бъдеще. Всички те идват с огромен интерес, а срещите ни с тях стават все по-интересни, защото, след като приключат прожекциите и когато цялата Вила Боргезе утихне, оставаме да говорим отвън, на пейките за нещата, които са предизвикали интерес, размисъл, но и спор за създаването на едно истинско кино и евентуално за нови копродукции.
12-тото издание на Фестивала на българското кино в Рим по традиция ще фокусира вниманието върху най-добрите примери от новата българска кинематография. Публиката ще види пет игрални филма, три документални продукции и един сериал. Тънката червена нишка, която ги обединява е темата за любовта в нейните различни измерения.
Гостите, както винаги са един огромен букет,– казва Жана Яковлева. – Ако започнем от първия ден – 27 юни, когато Милко Лазаров ще представи своя филм „Ага“ и минем през колегите, създали „Снимка с Юки“ - сценаристът Димитър Стоянович, режисьора Лъчезар Аврамов, продуцента Борислав Чучков и най-вече звездата Руши Видинлиев, който тук се очаква с огромен интерес.
Лошите момчета на българското кино, както обичаме да ги наричаме – актьорите Мариян Вълев и Асен Блатечки, които ще представят своите първи филми като режисьори. Ще ни гостува младата актриса Люба Башева, която играе централната роля във филма на Мариян Вълев „Лошо момиче“. В последната вечер усмивка ще ни подари актрисата Теодора Духовникова с филма „Дъвка за балончета“, ще видим и прекрасното ѝ изпълнение в първа серия на „Дяволското гърло“ – за мен това е сериал, който с огромна гордост може да бъде показан в Италия.
Европейската столица на културата Пловдив също ще има своеобразно присъствие в дните от 27 до 30 юни в Рим, чрез документалните филми, посветени на две забележителни личности от втория по големина български град – оперната звезда Соня Йончева и режисьора Иван Андонов. И не на последно място – публиката ще види филм за един от първите български автори, преведени в Италия – Йордан Радичков. Той ще напомни с намигване за онази прекрасна България, която можем да се гордеем, че я има в нашата литература, допълва Жана Яковлева.
Ако се върна години назад, крачката, която сме направили е много голяма. Естествено на мен ми се иска много повече, защото смятам, че българската култура все още няма своето достойно място в Европа и в света. Като българка, която живее от доста време извън страната, може би най-ясно отчитам големите постижения и смятам, че България би трябвало наистина да се гордее със своите творци, защото с всяка година израстваме все по-високо.
В тази връзка Българският културен институт в Рим подготвя, съвместно с Къщата-музей „П. Владигеров“ в София, концерт, посветен на 120-годишнината от рождението на композитора Панчо Владигеров, наричан „патриарх на българската музика“. Събитието ще бъде на 5 юли, когато публиката ще се наслади на изпълненията на живеещия в Италия български пианист Иван Дончев. През август курсистки от Студиата по оперно пеене, която всяка година се провежда в завещания на българската държава дом на Борис Христов в Рим, ще вземат участие в програмата на „Римско лято“. През есента с различни културни събития ще бъдат отбелязани 140 години дипломатически отношения между България и Италия.
История като на кино – казваме си често, когато ни разкажат невероятен сюжет или дочуем такъв от съседна маса в някое кафене. Но именно киното сякаш помага на днешния дигитално зависим човек, за когото вълшебните светове от хартиените книги са..
След успеха на фестивала "Ние сме децата на реката" през септември, гражданска фондация отново си партнира с пловдивския район "Централен". Този път поводът е специална изложба, която показва детски рисунки, вдъхновени от природата. Пловдивчани и..
В Централното фоайе на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ беше открита фотоизложбата „По следите на Михайло Парашчук“, посветена на творчеството на украинския скулптор и неговия принос към българската архитектура...