Днес е 28 октомври – национален празник на Гърция, посветен на една дума. Гърците празнуват думата „не“, която за тях е реакция на всеки външен опит да се влезе насила в тяхното пространство и да им се отнеме свободата. Димитриос Хронопулос, новият посланик на Гърция в България, смята, че това е поведение, което трябва да възприемат всички народи, ако искат да опазят своята идентичност.
Димитриос Хронопулос пристигна наскоро в София, но вече се е качвал на Витоша, защото със съпругата му обичат да ходят пеша и да откриват българската столица, разхождайки се по пазарите и местата, където се събират гражданите. Посланикът планира да посети Пловдив и Велико Търново, Черноморието и Рилския манастир.
По повод 28 октомври, вторият по значимост национален празник на Гърция, г-н Хронопулос ни посрещна в посолството и заяви, че се чувства приятно в страната ни. Разговорът започна от първите му впечатления от България и премина през актуалните теми от двустранен характер.
Отношенията между България и Гърция са вече във фаза на зрялост, каза Димитриос Хронопулос. Двете страни принадлежат към една и съща група на интереси. Инструктиран съм от гръцкото правителство да развивам политиката ни с другите балкански държави на базата на сътрудничеството ни със София. Искам да кажа, че Атина смята София за стратегически партньор и желае пряко развитие на отношенията във всички направления. Както нашите две страни са успели да изгладят отношенията си, така трябва да го направят всички държави на Балканите – и Атина, и София трябва да играят главна роля в този процес. Както нашите страни постигнаха пълноправно членство в евроатлантическите институции, така трябва да помогнем, колкото е възможно по-скоро, нашите съседи също да постигнат тази си цел. Имаме интерес това да се случи, защото така ще се осигури стабилността на нашия регион.
Имат ли двете държави общи планове за справяне със съвременните предизвикателства?
България и Гърция осъзнават еднакво съвременните предизвикателства и имат общо разбиране за понятието „сигурност“ през 21 век, коментира посланикът на Гърция. Например България и Гърция не са причина за бежанския проблем, но трябва да се справят с неговите последствия. Нашите страни са фронтални, на входа на бежанските вълни. Показателно за това, че двете ни държави осъзнават проблема като общ, е решението им от 7 октомври, заедно с Кипър, да представят в Съвета за правосъдие и вътрешни работи в Люксембург, нуждата Европа да се фокусира върху този проблем, който не е само европейски, а световен и трябва да се реши не само на ниво Брюксел, от всички държави членки, но и на световно ниво от Обединените нации.
Друга „гореща“ тема е енергийната.
В сферата на енергетиката България и Гърция развиват две програми със стратегическо значение, каза господин Хронопулос. Едната е междусистемната газова връзка Гърция-България /IGB/, договор за която беше подписан на 10 октомври, а другата е намерението на България да инвестира в изграждането на плаваща станция за втечняване на газ в акваторията на Александруполис. Тези две програми ще диверсифицират източниците, които осигуряват енергия на Европа.
Гърците се надяват финансовото положение на българите да продължи да се подобрява, за да влагат още повече средства на тяхна територия, изтъкна посланикът.
Относно сферата на бизнеса Гърците инвестират в България около 4 милиарда Евро (като се вземат предвид и гръцките капитали, които постъпват тук от други страни- бел.авт.) и осигуряват около 65 000 работни места, което отговаря горе-долу на 5% от брутния вътрешен продукт (БВП) на България. Надяваме се да се увеличат и българските инвестиции в Гърция.
През последните години културният обмен между двете страни нарасна много. В бъдещите планове на посолството се отличава честването на 140 години от установяването на дипломатическите отношения между България и Гърция през 2020 г. Годината освен това е посветена на голямата гръцка актриса и бивш министър на културата, Мелина Меркури, както и на писателя Андонис Самаракис, като в тази връзка посланик Хронопулос също се надява на организирането на двустранни събития.
Българското национално радио отбелязва 90 години от създаването си с тържествен концерт в Софийската опера с участието на всичките си музикални състави. БНР на 90 години – история на гордост и без предразсъдъци! Преди това, по традиция,..
Историята – това е действителността в непрекъснатото ѝ развитие. От гръцки – ιστορία – това е "проучване, познание, придобито чрез изследване". Днес Българското национално радио празнува своето 90-годишно познание, своя дълъг път, който тръгва в..
България участва в международното туристическо изложение CMT Щутгарт. Форумът се провежда от 18 до 26 януари 2025 г., а основните акценти са къмпинг и караванинг, мотоциклети, велотуризъм, голф, SPA, круизни пътувания и други, съобщава..
До края на идната седмица КНСБ ще изпрати на правителството своите предложения, които да залегнат в управленската програма на управляващата коалиция...
Данъчните закони ще бъдат преработени и бюджетът ще бъде преработен. Това заяви пред БНР депутатът от ГЕРБ Делян Добрев председател на Комисията по..
През нощта над източните райони облачността ще остане значителна. Над останала част от страната ще бъде ясно. На повечето места ще бъде почти тихо. Около..