Седемдесет и четири на сто от пловдивчани са посетили поне едно културно събитие в родния си град през настоящата година благодарение на инициативата „Пловдив – европейска столица на културата”, стана ясно на международната среща „Поглед назад с мисъл напред”, организирана от фондация „Пловдив 2019” и Гьоте институт. На нея представители на европейски културни центрове като Пловдив, Матера и Ливърпул дадоха много добра оценка за българското представяне в този мащабен европейски проект. Според мониторинговия доклад всеки трети пловдивчанин е засилил чувството си за принадлежност към Европа вледствие на титлата „Европейска столица на културата”. Жителите на Пловдив асоциират специалната за тях година с популяризирането на родния им град, с увеличаването на броя на туристите и с повече приходи от пътувания, инвестиции, ремонти и благоустрояване. Кметът Здравко Димитров пък заяви, че община Пловдив ще продължи да развива града като културна столица и ще подкрепя устойчивите творчески проекти.
Милена Селими, преводачката на албански език на романа "Времеубежище" на Георги Господинов, която е и представителят на българите в Комитета на националните малцинства в Албания, получи наградата за най-добър превод през 2024 г. от провеждащия се в..
Тази вечер, 13 ноември, в Зала 1 на НДК в София започва 38-ото издание на Киномания. Началото на кинопанорамата ще бъде дадено с най-новия игрален филм на режисьора Милко Лазаров "Стадото”, чиято световна премиера беше преди месец в Лондон, в..
Инициативата на програма "Христо Ботев" на БНР, започнала през 2021 г., се фокусира върху постиженията на писатели, поети, драматурзи, художници, музиканти, актьори, композитори, кинодейци и представители на българското танцово изкуство, чието..
Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН (ИЕФЕМ-БАН) открива днес изложбата "Живи човешки съкровища – България" в центъра..