Световно известният български кавалджия Теодосий Спасов е първият солов изпълнител, свирил на всички континенти. В момента той е част 28-та българска антарктическа експедиция, заедно с китариста Християн Цвятков.
Вдъхновени от уникалната красота и природа на Ледения континент, двамата музиканти вече създадоха 10 нови композиции, сред които „Танц с пингвини”, „Куцото куче”, "Вълчият залив”, "Да те чакам вечно мога аз”, „Тигрите на Дрейк”, „Жажда за свобода” и „Живеещият в камъните“ – Living in Stones (Livingston е името на острова, където се намира българската база „Свети Климент Охридски“).
На 8 февруари на обновената испанска база „Хуан Карлос I” (единствената друга полярна база на остров Ливингстън освен българската) се състоя и първият по рода си концерт на Антарктида. Публиката от испански и български полярници се наслади на импровизации на испанско фламенко и българско хоро. Теодосий Спасов и Християн Цвятков са първият музикален дует, свирил на Ледения континент и първите музиканти, които създават и записват музика там. Дни по-късно двамата изнесоха и концерт пред публика в антарктически води - на борда на испанския военен научно-изследователски кораб „Есперидес”, плаващ в пролива на Брансфийлд.
Преди отпътуването си за Ледения континент в края на януари, Теодосий Спасов сподели:
„Стана като по чудо. Тайно си мечтаех да отида там и да посвиря на пингвините – може би те харесват повече кавал, отколкото хората. Никой не знае. Може пък и да не харесват. Може пък да се разбягат и да тичат през глава към морето да се спасяват….
Един ден ми се обади проф. Христо Пимпирев (ръководителят на българските експедиции там – бел. ред.) и каза: „Теодосий, каня те на експедиция, можеш ли да дойдеш? Така моята мечта придоби реалност и аз казах „да“ на секундата. Поканих Християн Цвятков – китарист, с когото свирим често.“
Впечатленията, усещанията и идеите на Теодосий и Християн по време на дългото пътуване от България до Антарктида и обратно, а също в Чили, в ледените води на прохода „Дрейк“ и по време на престоя на остров Ливингстън, вече придобиват своето музикално изражение.
Насред пингвини и тюлени, двамата музиканти свирят, а животните не само че не се плашат, но слушат с голямо внимание. Композициите записват с аудио рекордер, който по думите на Теодосий прави толкова добър запис, колкото би станал в Първо студио на БНР.
„Намерението ми е да направим албум, който да включва музика, фотографии и видео. Екип ще заснеме на видео процеса на правенето на музика. Около 30-минутно филмче може би ще се появи след това. За мен фотографията е хоби и ще снимам нещата, които ми правят впечатление там.“
През май 1996 г. Теодосий Спасов участва в 50-дневна експедиция в Хималаите и записа „най-височинния“ концерт в света на платото Калапатар (5350 м надморска височина), точно срещу Еверест. Този концерт влезе в Книгата на рекордите „Гинес“ и беше издаден като албум в България.
„Тези пътувания са пътувания към самите нас – споделя музикантът, правейки паралел между Хималаите и Антарктида. – По време на дългите часове на преходи оставаш с мислите си. Следвайки колоната на пътуващите по „стъпките на хилядите нозе“, както се наричаше тази пътека от Лукла до Калапатар и до базовия лагер, имаш време да мислиш – не знам от разредения въздух ли, от какво ли. Като опасността беше носталгията да се увеличава с всяка измината крачка. И наистина, след концерта първата ми мисъл беше да бягам надолу, да се прибирам в България.“
Теодосий Спасов се надява, че в Антарктида няма да чувства толкова силно носталгията, защото ще отсъства от родината само месец. Що се отнася до уникалността на своето творческо начинание, споделя:
„Металика“ са свирили, но без апаратура, а на слушалки, за да не смущават живеещите там. Всъщност сега за първи път се пише музика там. Вангелис има албум „Antarctica“ (от 1983 г.), но не е записван там, а е посветен на Антарктида.
Ние ще свирим нещата, които ни идват като идеи по време на пътуването. Това трябва да „втаса“ там като музика“.
Снимки: проф. Христо Пимпирев
Група Б.Т.Р. завършва Националното си турне със заключителен концерт на 8 октомври в Зала 1 на НДК в София. Както и цялото турне , концертът е с участието на музикантите от АХАТ. Само два дни след това, рокаджиите от Б.Т.Р. стартират турне в Европа..
Дни преди втория си голям концерт в Зала 1 на НДК (22 октомври), Михаела Филева представя своя нов сингъл "Коя е тя?" с пъстро забавно видео в духа на късометражния филм. Песента оригинално е част от албума на певицата "96", но сега я слушаме в нов..
Димана Мирчева, която познаваме като DIA,привлече внимание още като ученичка в Националното музикално училище "Любомир Пипков" в София, когато реализира първата си авторска песен. Оттогава тя надгражда всяка своя песен с уважение към българския..
На 11 октомври Софийската опера представя първата си премиера за новия сезон – изключително популярните "Селска чест" на Пиетро Маскани и "Палячи" на..
Две млади момичета - Елисавета Ташева - eleeza и Рада Илиева – се занимават с пеене от малки, но и създават свои авторски песни. Сега, обединени от..
Калина и Йоана Андрееви се занимават с музика буквално цял живот. Макар и с класическо музикално образование, като дъщери на певицата, диригент и..