Любопитна изложба посреща посетителите на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ в столицата до края на месец февруари. В храма на книгата са експонирани множество редки рецепти и указания за направата на лекарства, мехлеми и различни билкови отвари. Голяма част от дозировките в тях са написани на т.нар. тайнопис, който можели да разгадаят само посветени лечители.
Сред артефактите се откроява гръцки лекарственик (сборник с медицински и фармакологични рецепти, полезни съвети за бита, заклинания, магически формули с лечебна цел), където подробно е описана мандрагората – легендарно растение, което пищи с човешки глас, ако бъде изтръгнато от земята.
Изложбата „Лекарственици, билки, светци“ показва, че лечения на различни видове болести са записвани още от средновековието и така свидетелства за тях са достигнали до Възраждането. Тогава немалко българи започват да пътуват из Европа, донасяйки в родината и европейска медицинска литература, която превеждат на български език.
Абстрактно, безпредметно, геометрично – това е цяла една смислово-градивна концепция, върху която стъпва изкуството на XXвек . Водещата и свързваща идея при него е свободата на автора, но и на неговата публика. Визуално, чрез геометричното изкуство..
VFU (Visionary Font Ultra) – това е наименованието на шрифт, с който третокурсникът от Варненския свободен университет, Володимир Федотов се представя на Международното триенале на типография в Полша. "За създаването на един шрифт е нужно..
За чудесата в живота, за способността ни да следваме пътя и да не предаваме вярата си е новият български филм "Не затваряй очи", който тръгва по кината в страната на 31 януари. Разказана накратко, историята е следната: един свещеник – отец Павел,..