В църковните православни песнопения наричат Великден тържество на тържествата, защото вдъхва надеждата за живот във вечността. С Възкресението Си, Божият син - Иисус Христос изкупва греховете на човечеството, побеждава смъртта и отваря пътя към спасението.
Години наред посрещахме празника с богата трапеза, пъстри боядисани яйца, дъхави козунаци, заедно с близки и роднини. Но в цялата суетня, като че ли на заден план оставаше светостта на християнския празник и спасителната му същност. А истинският смисъл на Възкресението е духовното обновление, възможността да се преродим и да заживеем в мир със законите на Вселената. Последните събития около разпространението на коронавирусната инфекция обаче, ни накараха да се замислим как живеем, как се отнасяме към хората около нас и къде е мястото на духовното в ежедневието ни.
В дните преди Възкресение Христово Православната Църква призовава миряните не само към смирение, но и към откъсване от светските дела. На богослуженията вярващите си припомнят доброволната саможертва на Спасителя и всеопрощаващата Му любов. Това им помага по-лесно да понасят несгодите и да устояват на изпитанията, колкото и тежки да са те. Затова и през изтеклия месец, мнозина вярващи приеха спокойно принудителната самоизолация, наложена от извънредното положение заради коронавируса:
„Няма нищо случайно – отбелязва митрополит Антоний. – По някой път, когато забравяме за Бога, Той ни подсеща. Нека да използваме това благодатно време - Страстната седмица, в която съпреживяваме всички тези последни земни дни от живота на нашия Спасител. Да страдаме с него, да страдаме със сърца и души по Бога и раздялата с Него и много скоро да се срещнем в Неговото Възкресение, та светлината на Христовото Възкресение да разпръсне мрака на неверието, на съмнението, на страха и да го запълни с Вяра, Надежда и Любов!“
За разлика от много други православни страни, които заради пандемията затвориха храмовете си, България остави свободен достъпа до тях. От своя страна Светият Синод призова вярващите да останат по домовете си и да спазват стриктно установените правила за дистанция и хигиена. В архипастирското си послание Митрополит Антоний прикани миряните в епархията си да усилят молитвите си и да не забравят, че Господ винаги е проявявал своята мислост към вярващите, особено в такива моменти. Ето и благослова му, по случай Светлото Христово Възкресение, отправен към всички православни българи:
"Моето обръщение е: Радвайте се! Постоянно се молете и за всичко благодарете, защото всичко е от Бога и всичко е за Бога!"
Снимки: БГНЕС, БТА
През 2007 г., на 11 юни президентът на САЩ Джордж Буш-младши е на посещение в София. По решение на тогавашния протокол пресконференцията, която дава за медиите се провежда сред експонатите на Националния археологически музей. Официалният обяд за госта..
Православната ни църква почита днес, 11 ноември (по стар стил 24.11.), паметта на свети Мина. В България той е един от най-обичаните светци, който най-бързо помага на вярващите, отправили искрена молитва към него. Иконата на св. Мина в..
Археолози проучиха некропол в местността Каваци край Созопол. Периметърът, в който се намира е част от историята на Аполония Понтийска и е датиран от IV в. пр. Хр. " Това е един много участък с интересни погребения, в които се открива нюанс на..
В светската летопис на следосвобожденска България, митрополит Климент Търновски е известен като Васил Друмев – бележит книжовник и общественик, той води..