Отпускането на противоепидемичните мерки, наложени заради Covid-19 в България, постепенно обхваща все повече браншове. Либерализацията вече е факт и по отношение на един от най-засегнатите сектори от икономиката – туризма. Хотелите и ресторантите вече могат да посрещат своите клиенти, спазвайки указанията за работа, изготвени от Министерството на туризма. Наред със задължителната засилена хигиена след всеки гост, собствениците на местата за настаняване трябва да осигурят и личен санитарен комплект, включващ маска и ръкавици за всеки турист.
Препоръчително е да се избягва използването на сешоарите и автоматите за напитки, както и климатик, който при възможност, може да бъде заменен с вентилатор. Що се отнася до храненето, то трябва да се случва единствено на външните тераси на хотелите, при спазване на не по-малко от метър и половина разстояние между масите, както и да се извършва на смени, за да се предотврати струпването на хора. Специални изисквания има и за температурата на съхранение и миене на използваните съдове. Анимацията, осигурявана за децата, може да се провежда единствено на открито, при спазване на съответна дистанция. СПА-центровете към хотелите засега остават затворени, за сметка на басейните, до които достъпът е позволен.
Анкета на Радио България с хотелиери от страната показа, че те ще се съобразят с изискванията на министерството и част от тях вече подготвят базите си за летния туристически сезон. Надеждине са насочени най-вече към родните туристи:
Българските туристи са добре дошли, но за тези от чужбина ще видим какво ще се решава поетапно. Различно ли ще е за съседни държави, дали ще има чартърни полети - всичко това засега остава неизвестно“.
Добромир Вълев пък е оптимист, че в своя хотел на Северното Черноморие, край Каварна, ще успее да посрещне и чужденци, макар че резервациите за периода до 10 юни, вече са отказани.
Хотелиерът поясни, че eв готовност да изолира туристи със съмнение за Covid 19 в отделни стаи, ако се наложи. Според него, хотелът е голям и при най-оптимистичния сценарии, ще се запълни до 80%.
Златко Златанов, чийто хотел е във Велинград, също използва затишието преди старта на активния летен туристически сезон, който се очаква на 1 юли, за да реновира своята база. Въпреки неизвестните, той не смята да намалява цените, а по-скоро да повиши качеството на услугите, които предлага. Тъй като СПА-центровете все още остават затворени, Златанов е склонен да изчака либерализирането и на тази мярка, защото, по думите му - Велинград е СПА-столицата на Балканите и там не е достатъчно да работят само басейните. Хотелиерът изрази надежда, че когато ситуацията се нормализира:
През останалото време сме на 50-60% пълни. Що се отнася до седмичния туризъм, той по-скоро трудно ще се случи, защото хората принудително си взеха отпуските и затова ни остава да разчитаме основно на уикенда”.
Междувременно след среща с представители на туристическия бранш в Бургас, министърът на туризма Николина Ангелкова съобщи, че ресорното министерство води преговори за евентуално отваряне на границите ни с държави, чиято епидемична обстановка е сходна с тази у нас. Освен това, всеки чуждестранен турист трябва да подпише декларация за пътуване на собствен риск, която освобождава от отговорност хотелиерите.
Снимки: Facebook / Светла Атанасова/, архив, БГНЕС
Хубавите есенни дни са прекрасно време за разходка сред дюкянчетата на Самоводската чаршия във Велико Търново. Чаршията възниква в средата на XIX век, когато на улицата излагат своята продукция земеделци от околните села. Появяват се и занаятчийски..
Те радват окото, сбъдват желания и лекуват. Хиляди пясъчни колони, малки и големи, наподобяващи хора, растения или митични животни, са осеяли обширна територия от 50 кв. км в околностите на град Варна. Произходът им до ден днешен не е напълно..
Стари български села с уютни къщи за гости, тишина, разходки сред природата и вкусна домашна храна. Селският туризъм се превръща в предпочитан форма на отдих, особено сред семейства и млади хора, които избират природосъобразния начин на..