Белоградчик е малък град, разположен сред склоновете на Стара планина в Северозападна България. Известен е със своите природни чудеса и възможности за активна почивка на чист въздух. Вижте нашите 7 предложения как да прекарате незабравим уикенд в тази живописна част на българския Северозапад:
1. Разгледайте Белоградчишките скали и старата крепост – това е едно от най-емблематичните места на България. Не случайно бе номинирано в световния конкурс за избор на нови 7-те нови чудеса на природата. Скалите са увенчани от антична крепост с богата и интересна история. От наблюдателната площадка на твърдината се открива забележителна гледка към скалните образувания, наподобяващи различни фигури с имена като Хайдут Велко, Мадоната, Конникът, Монасите и други.
2. Посетете пещерата „Магура”
В близост до Белоградчик се намира пещерата „Магура“ известна със своите древни рисунки. Предполага се, че те са на възраст между 5 и 12 хиляди години. Въпросните изображения пресъздават примитивни ловни сцени, животни, растения и моменти от бита на древния човек. Сред най-любопитните рисунки по пещерните стени е Слънчевият годишен календар от късния енеолит. Пещерата „Магура” е сред най-големите в България, като дължината на откритите досега галерии е близо 2500 м.
3. Опознайте бита на торлаците
В района на Северозападна България, в т.ч. и белоградчишкия край, живее интересна общност със собствен бит и култура и с уникален диалект. Вкусните постни гозби са емблематични за местните хора! В село Стакевци край Белоградчик ще ви нагостят с торлашки „оцът“ – вид салата от суха чушка, краставици, копър, пресен чесън или с бело пръжено шльопаво – вкусна яхния с лук, сирене, брашно вода и … захар.
4. Отдайте се на винени изкушения
Белоградчик е известен винарски регион. Познавачи твърдят, че по своите почвени и климатични условия местните сортове се доближават до тези на френската област Шампан. Според тях тук, по класическа технология, се произвежда най-добро в България естествено пенливо вино. И навсякъде се предлагат дегустации за туристите.
5. Полетете с балон над Белоградчишките скали
Това е една от най-новите атракции, които се радват на голям интерес. Полетите, с продължителност около час, се осъществяват сутрин рано и представляват уникално преживяване. Балонът полита в небесата над местността Маркашница, кръстена на античната крепост изградена между скалите с чудновати силуети.
6. Обиколете с електрическо колело езерото Рабиша
От центъра на Белоградчик можете да си наемете електрически велосипед, с който бързо и лесно да стигнете до още една местна забележителност – Рабишкото езеро − може да го обиколите за по-малко от час. Намира се в подножието на пещерата „Магура“. Рабиша е безотточно, вътрешно езеро. Интересното е, че не е пресъхвало от милиони години и е все още недостатъчно изследвано. А някои го определят като „капсула на времето“ която вероятно съхранява интересна информация от древността.
7. Разгледайте пещерата „Венеца“
На 14 км. от Белоградчик се намира още едно чудо на природата – пещерата „Венеца“ − една от най-красивите подземни катедрали в България. Разположена е съвсем близо до село Орешец. До входа й се стига по черен път пеш за няколко минути.
С помощта на цветното светодиодно осветление, „Венеца“ оживява в цялото си великолепие пред погледа на посетителите й.
Почивните дни наближават, стягайте раниците!
Снимки: Венета Николова, bgtourism.bgСтари български села с уютни къщи за гости, тишина, разходки сред природата и вкусна домашна храна. Селският туризъм се превръща в предпочитан форма на отдих, особено сред семейства и млади хора, които избират природосъобразния начин на..
Казват, че за да опознаеш дадено място, трябва не само да го видиш с очите си, но и да го вкусиш с небцето си . Всяко българско село, всеки град или регион си има своя специфичен дъх и аромат. Един от начините да ги опознаете са кулинарните маршрути,..
Лятото може да е незабравимо не само с почивка край морето, а и с разходка до дивите плажове на Дунава. Всяко от градчетата по бреговете на голямата река си има своето място, където човек може да разпъне чадър и да стъпи върху фините речните пясъци...
Потенциалът за развитие на София и Пловдив в рамките на българската инициатива "Дестинация Балкани" бе обсъден между министъра на туризма Мирослав Боршош..