„Дайте ми път, спомени – вятър, пътят е крив, споменът кратък, декори няма в този театър…точка, БГ“ – това е фрагмент от авторска песен, дала име на групата „Точка БГ“. Тя е по-различна от популярните у нас банди, заради стила на песните и „камерния“ формат на концертите си. „Точка БГ“ е акустичен проект за нови градски песни – така сами определят себе си четиримата основатели и автори в групата Тодор Янкулов, Зорница Попова, Красимир Първанов и Пламен Сивов. Те са хора с различни професионални интереси и житейски съдби, но ги обединява желанието да правят авторска музика заради себе си, а не с цел да преследват популярност и касов успех.
Поредният концерт на групата е на 9 септември, когато на открито, пред Къщата на София, отново ще се срещнат с вярната си публика. „Безименна“, „Фонтан в дъжда“, „Песен за уличния музикант“, „Трева в морето“ – преобладаващата част от песните са посветени на радостта от живота, но и на чувства като тъга и меланхолия, които неизбежно спохождат човек в някакъв етап от живота му.
Песните им са баладични и въздействат върху публиката най-вече със своите искрени човешки послания. За това как се ражда една песен от „творческата лаборатория“ на „Точка БГ“ разказва Пламен Сивов:
„Ние сме акустичен проект, наш основен изразен инструмент са китарата и човешкият глас, необременен от никакви допълнителни електронни и компютърни ефекти. Като докосва струните на китарата и като пее със собствения си глас, човек най-добре може да изрази интимните си чувства, да ги предаде на другите като застане възможно най-близо до публиката. Така е на нашите концерти. Те са в много интимна обстановка, в малки зали. Ние не сме група, която пее по стадионите и на нашите концерти не може да изпаднеш в бурен екстаз. Нашите концерти са като разговор с гостите, а те преживяват музиката ни като диалог, но насаме със себе си.
Всеки от нас пише текстове, а много от тях, преди да станат песни, са били хубави стихотворения. Понякога посягаме и към известни стихове на популярни български автори, които самите ние лично познаваме. Това са някои от най-добрите съвременни български поети, като Калин Донков, Николай Милчев, Гриша Трифонов. Ръководим се от същия критерий – да е качествена поезия, а след това с лекота идва и музиката. Ние сме много различни – двама са свързани с актьорските среди, другият колега е от лекарското съсловие, аз съм юрист по образование и се занимавам с мениджмънт. Движим се в различни кръгове, но имаме любов към музиката, тя е силният и обединяващ фактор. Важното е това, което оставяме – нашите албуми с песни, които се радват на много слушатели, а и разменената любов и енергия с наши почитатели.“
„На предстоящия концерт, с оглед на настоящата ситуация в България, би било уместно да изпеем някои социално-ангажирани песни, защото живеем в такива времена и няма как да сме откъснати от реалността“, казва Пламен Сивов и облекчен от края на строгите противоепидемични мерки, допълва:
„Надявам се сега нещата да се върнат към нормални рамки. Имаме нужда да си припомняме защо всъщност са тези санитарни мерки. За какъв живот се запазваме? Ако живеем изцяло затворени и изолирани, смисълът на живота ни започва да се губи.“
Снимки: Facebook/@tochkabg
Една от най-красивите, вечни песни на България е "Зайди, зайди, ясно слънце ". Счита се, че като мелодия съществува от поне пет века. У нас е популярна с текст, който се среща в сборника от народни песни и стихотворения "Нова песнопойка", съставен..
Plovdiv Jazz Fest празнува тази година своя десети рожден ден с програма с някои от най-големите имена в света на джаза. Есенното издание ще огласи втория по големина град в България - Пловдив, от 1 до 3 ноември с общо шест концерта в основната..
Етноджаз формацията “Аутентик” (Outhentic) ще представи България на започващия днес в Кайро Международен джаз фестивал. Провеждането на известния музикален форум и участието на групата се осъществява с активната подкрепа на Посолството на..
25 ноември е обявен за Международен ден за елиминиране на насилието срещу жените по инициатива на ООН още през 1999 г. Идеята е правителства,..
Акустичен поп с корени в българския фолклор – това е музиката, с която сме свикнали да свързваме дуета Димитър и Христо. Те са Димитър Атанасов и Христо..