Луната, като постоянен спътник на Земята и Слънцето е навлязла дълбоко в светоусещанията ни. Независимо от вярванията и представите ни за нея, тя влияе неусетно както на емоциите, така и на физическото ни състояние. Доказано е, че около пълнолуние дълбокият сън намалява с около 30%, хората става по-нервни, създават се предпоставки и за повече инциденти. При новолуние е обратното - емоциите се владеят, приоритетите се осмислят трезво, без напрежение.
В древността, всички тези лунни влияния са били точно изчислявани и вземани под внимание при различни обстоятелства. В народните ни вярвания, луната често се свързва с женския образ, заради по-мекото ѝ мистично излъчване. А петната върху лунната повърхност, които се виждат с просто око, разпалвали въображението на нашите прадеди.
За някои колоритни български поверия и влиянието на етапите от лунния цикъл според фолклорните представи на българина разказва публикацията на Албена Безовска „Месечинко, царева невесто” от колекцията на Радио България.
Съставил: Дарина Григорова
В съзнанието на българите, които пазят и почитат паметта на предците си, датата 6 септември е символ на обединението на изстрадалия ни народ, съхранил вярата и идентичността си през петвековния османски гнет. След Освобождението в края на..
Изложбата "Пафтите – вселена от знаци" на Регионалния исторически музей в Русе гостува на Бургас до края на октомври. В експозицията в Етнографския музей на ул. "Славянска" 69, могат да бъдат видени над тридесет образци на ювелирното изкуство...
На 15, 16 и 17 юли, най-топлите дни на лятото, в България се извършват редица предпазващи ритуали. Те имат езически произход и са свързани с култа към огъня. Повече за тях, както и за богатата празнична обредност в тези три дни можете да..