Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Будителите в историята

Снимка: БГНЕС

През 1922 г. група видни интелектуалци излиза с предложение за обявяване на 1 ноември за Ден на българските народни будители – книжовници, мъченици и герои от славното минало на България, изиграли важна роля за издигането на българското самосъзнание през вековете. Същата година предложението е прието от Министерския съвет.

Като народ сме склонни да забравяме хората, които с делата си допринасят за духовната еманципация на цялото ни общество. В годините непосредствено след големите военни катастрофи, които преживява България в началото на ХХ век,  нуждата от възраждане на националната памет е повече от очевидна. Затова интелектуалният елит на България се обединява около идеята да посвети един ден от годината на нашите национални будители” – обясни в интервю за Радио България историкът проф.д-р Пламен Митев.

За Ден на будителите е избран 1 ноември – датата, на която по стар стил е почитан Св. Йоан Рилски. Този най-велик български светец (876-946 г.) е обявен и за първия будител. През 18 век се откроява фигурата на Паисий Хилендарски – монахът, написал сред тъмнините на османското господство „История славянобългарска”, за да покаже на подтиснатите българи, че са нация със славно минало.

„Следовникът му Софроний Врачански обаче значително надскача своя първоучител, оставяйки изключително видими следи за духовното пробуждане на българите”, убеден е проф. Пламен Митев:

„Освен че прави два преписа на „Историята”, Софроний е автор на над 10 ръкописни книги, като особено значение имат двата му Видински сборника. Във втория от тях той се обръща към паството си като го подтиква да дава парите си не по манастири, а за мъдри учители, които да научат децата му на онова, което другите европейски народи вече са изучили и приложили в своята политическа история” – припомня проф. Пламен Митев. Чуйте интервюто от колекцията на Радио България, поместено в публикацията „Софроний, или за духовното пробуждане на българския народ”

През 19 век най-видните будители са борците за независимост от османска власт, националните герои Васил Левски и Христо Ботев, и много други личности, за които просперитетът и благоденствието на България са въпрос на висок морал, духовно израстване и сила да отстояваш идеите си.

Днес 1 ноември е празник на българските учени и на българските журналисти.

Съставил: Елена Каркаланова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Българите в Бесарабия пазят традицията на специална игра с великденски яйца

Игрите, в които главен герой е яйцето вероятно не са особено много . В Германия например, навръх Великден семействата посещават храма, а след това децата търсят яйца в градината, скрити от великденския заек - символ на плодородието. Ако потърсим..

публикувано на 05.05.24 в 05:15

Традицията да изпращаме великденски картички у нас започва още от Освобождението

Когато имаме специален повод, по който се срещаме с близки или приятели, в знак на уважение и за спомен, обикновено им поднасяме подарък, допълнен с някоя красива картичка. В миналото получената картичка е запазвана като скъп спомен и дори..

публикувано на 04.05.24 в 05:15

Яйцето – символ на плодородието и новия живот в българския фолклор

Велики Четвъртък е един от двата дни в Страстната седмица , в които багрим яйцата за Великден. Традицията повелява с тази важна задача да се захване най-възрастната жена в семейството, като първото яйце винаги се боядисва в червено. Според..

публикувано на 02.05.24 в 04:10